Boşanma Temyiz Edilmeksizin Kesinleşirse Mal Tasfiyesi Davası Görülebilir Hale Gelir

Ara 13, 2020 | Boşanmada Mal Paylaşımı

Hükmün boşanma bölümü temyiz edilmemek suretiyle kesinleşmişse isteğin katılma alacağı bölümü de görülebilir hale gelir.

“…Davalı-karşı davacı koca, bedeli kendi tarafından ödenip, davacı-karşı davalı kadın adına alınan aracın kadın tarafından satıldığını belirterek 15.000 TL.’nin tahsilini de istemiş, peşin nispi harcı da yatırılmıştır. Mahkemece isteğin açıklatılması (HUMK. md.75); istek değer artış payı (TMK. md.227) ya da katılma alacağına (TMK. md.231, 235, 236) ilişkin ise; kadının boşanma davasının temyiz edilmemek suretiyle kesinleştiğinden davanın görülebilir hale geldiği, dikkate alınarak delillerin değerlendirilip sonucu uyarınca bir karar verilmesi, yapılan açıklamaya göre davanın 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun ikinci kitabından üçüncü kısım hariç olmak üzere kaynaklanan bir dava olmadığı belirlendiği takdirde ise; görev hususunun gözetilmesi gerekirken, bu hususlar nazara alınmadan, yazılı şekilde hüküm kurulması da isabetsizdir.” (Y2HD, 18.07.2011, E. 2010/11342, K. 2011/12575)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.