Boşanma Temyiz Dilekçesi

Haz 30, 2019 | Boşanma Davası Dilekçeleri

 YARGITAY İLGİLİ HUKUK DAİRESİ BAŞKANLIĞI’ NA

Gönderilmek Üzere

ADANA ( ) AİLE MAHKEMESİ’ NE

DOSYA NO               :

İSTİNAF Dosya No  :

Temyiz Eden

DAVACI /

KARŞI DAVALI      :

VEKİLİ                    : Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana

DAVALI

KARŞI DAVACI     :

VEKİLİ                   :

Talep Konusu       : sayılı dosyasının BOZULMASI dileği ile temyize ilişkin gerekçeli beyanlarımızın sunulması.

TEMYİZ SEBEPLERİ

Sayılı dosyası tarihinde karara çıkmış, karara ilişkin istinaf incelmesi talebimiz ise sayılı ilamıyla reddedilmiştir. Söz konusu istinaf kararını kabul etmiyoruz. Dosyanın bozulması gerekmektedir. Temyiz talebimizin gerekçeleri şunlardır:

Müvekkilim Davacı Karşı Davalı tarafından açılan dava reddedilmiş. Karşı davalı karşı davacı tarafından açılan dava kabul edilerek davalı karşı davacı kusursuz kabul edilmiş. Müvekkilim davacı karşı davalı kusurlu bulunmuştur. Dosya incelendiğinde: müvekkilim karşı davalı kadar karşı davacının da kusurlu olduğu görülecektir. Dosyada mevcut bulunan telefon kayıtları incelendiğinde, bazı görüşmelerin bir saatten fazla ve en az görüşmelerinde 30 dakika civarında ve karşı davalı evde olmadığı iş de olduğu saatlerde telefon görüşmeleri yapmış. Gece geç saatlere kadar da 2-3’e kadar mesajlaşmaları bulunmaktadır. Karşı davacının dövüldüğünü hakarete uğradığını söyleyen in eşi ve karşı davacının babasıdır. eşinin ve karşı davacının babasının beyanları ile karar verilmiştir, verilen karar hatalıdır. Davalı karşı davacı sadakatlı bir eş ve çocuklarına örnek bir anne olamamıştır. Bu durumda olan bir eşin maddi ve manevi tazminat alması mümkün değildir. Dosya incelendiğinde müvekkilim karşı davalının kusursuz olduğu görülecektir.

Tarafların sosyal ve ekonomik durumları göz önüne alındığında takdir edilen maddi ve manevi tazminat miktarı çok fazladır. Tarafların bu dosyada eşit kusurlu kabul edilmeleri gerekmekte olup, karşı davacının maddi ve manevi tazminat alması mümkün değildir. Maddi ve manevi tazminat ve nafaka tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre takdir edilmesi gerekir. Bizim olayımızda müvekkilim karşı davalı askeri ücret ile çalışmakta olup iki çocuk için 500,00 TL nafaka ödemekte ve maddi ve manevi 20,000 TL ödemesine karar verilmiştir. Askeri ücretle geçinmek zorunda olan birisinin bu miktar tazminatı ödemesi mümkün değildir. Dosya içerisindeki ücret pusulası ve Ödeme Planı incelendiğinde karşı davalı müvekkilimin fakirleştiği karşı davacının zenginleştiği görülmektedir. Kararın bozulmasını talep etmekteyiz.

Karşı davacının özürlü kardeşi bulunmakta ve özürlü kardeş ne yaptığını bilmemekte (down sendromlu) olup yanlış ve doğruyu, ayıbı bilmemektedir. Çocuklar iyi ve sağlıklı bir ortamda büyümemektedir. Karşı davacı anne çalışmakta olup, çocuklara anneanne bakmaktadır. Anneannenin bakmakla yükümlü olduğu özürlü bir evladı bulunmaktadır bu nedenle çocukların velayetinin karşı davacı babaya verilmesi gerekmektedir. Kararın bu yönüyle incelenerek bozulmasını talep etmekteyiz.

NETİCE-İ TALEP               : Yukarıda ayrıntılarıyla arz ve izah ettiğimiz nedenlerle ve sayın heyetinizce re ’sen nazara alınacak diğer hususlar ışığında, temyiz talebimizin kabulü ile sayılı kararının belirttiğimiz gerekçelerle BOZULMASINA karar verilmesini saygı ile arz ve talep ederiz.

VEKİLİ

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana – Boşanma ve Ceza Avukatı

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

1 Yorum

  1. Anonim

    çok iyi

    Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Boşanma Temyiz Dilekçesi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.