Boşanma Sürecinde Araba Kimde Kalır? Eşim Arabayı Vermiyor!

Haz 6, 2019 | Boşanmada Mal Paylaşımı

Boşanma Aşamasındaki Eşim Arabayı Vermiyor, Ne Yapabilirim?

Size ait arabayı eşiniz boşanma davası açıldıktan sonra kaçırmış ve size iade etmiyor olabilir. Boşanma davasında da araba hakkında henüz herhangi bir karar verilmemiş ise bu arabayı nasıl geri alacaksınız? Boşanma davasında araba kimde kalacaktır? İncekaş Hukuk Bürosu aile hukuku ve boşanma avukatları olarak bu konuyu tüm detaylarıyla birlikte ele aldık.

Bu durumda eşe karşı aynen iade veya bedelinin iadesini talep eder şekilde terditli(sıralı) alacak davası açmanız gerekir.

Ele aldığımız bu konu aslında boşanma hükümlerinin ceza hukukuyla iç içe geçtiği bir alanda yer almaktadır. Öyle ki araba 2002 yılı öncesinde alınmış ise aracın sizin kişisel malınız olduğunda herhangi bir kuşku olmayacak ve aracın teslim edilmemesi durumunda savcılığa şikayette bulunabileceksiniz.

Ancak 2002 sonrası alınan mallar ispatlanana dek edinilmiş mal sayılmaktadır. Bu nedenle savcılık tarafından aracın tesliminin hukuki bir mesele olduğu ifade edilerek kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilebilir. Ki pratikte de savcılık bu yönde karar vermektedir ve sizin mal tasfiyesi neticesinde alacak davası açmanız gerekmektedir.

Boşanma Sürecinde Araba Kimde Kalır?

Sizler için boşanma davasında aracı iade etmeyen eşe karşı yapılabilecek tüm prosedürleri soru-cevap şeklinde ele aldık. 💡  Şöyle ki:

Aracın Aynen İadesi veya Bedelin Ödetilmesi Yüksek Mahkeme Kararı

Boşanma süresince eşin üzerine ait olan arabanın diğer eş tarafından zapt edilmesi durumunda diğer eş ne yapabilir? Bu soruya dair aşağıdaki Yüksek Mahkeme kararı aydınlatıcı olacaktır:

“Dava, araç teslimi, olmadığı takdirde bedelinin ödetilmesi istemine ilişkindir. Davacı, davalıyla Boşanma aşamasında olduklarını, mülkiyeti kendisine ait olan … plakalı 1998 model volkswagen polo marka aracın davalıda kaldığını, davalının aracı teslim etmemek için sakladığını, resmi satışının yapılması hususunda baskı yaptığını, zorla protokol imzalattığını belirterek aracın aynen teslimini, olmadığı takdirde bedelinin tahsilini istemiştir.

Davalı, dava konusu araç ile hiçbir bağlantısının olmadığını, aracın davacı adına kayıtlı olduğunu belirterek davanın reddi gerektiğini savunmuştur.

Mahkemece, davaya konu aracın taraflar ayrı yaşamaya başladıktan sonra davalının yedinde kaldığı, davalı tarafından kısa bir süre de olsa kullanılıyor iken ortadan kaybolduğu, davalının başka bir araç kullanmaya devam ettiği hususunda özellikle görgüye dayalı bilgileri olan tanıkların beyanlarına itibar edilerek, davacıya aracın iade olunduğunun davalı tarafça ispatlanamadığı gerekçesiyle alınan bilirkişi raporu doğrultusunda davanın kısmen kabulüne karar verilmiştir.(2016/2257 E.  ,  2017/8383 K.)”

Adana Aile Hukuku ve Boşanma Avukat Saim İNCEKAŞ

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

2 Yorumlar

  1. Mustafa

    Merhaba 3 aylık evliyim boşanmak istiyorum ancak eşim arabayı almak istiyor arabayı ben ondan önce bende vardı hakkı var mıdır sevinirim yardımcı olursanız

    Yanıtla
  2. Anonim

    Merhaba eşimle bosanma asamasın dayız aracım eşim bikac gün önce biyere gidip gelecem diyerek aracı kacırdı ve aracın vergisi olsun sigortası olsun yaptırmıyor ve aracın nerde oldunu bilmiyorum ne yapma. Lazım? Tşk ederim

    Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.