Boşanma Sürecinde Araba Kimde Kalır? Eşim Arabayı Vermiyor!

Eşe Karşı Arabayı Vermesi İçin Dava Açılması

Size ait arabayı eşiniz boşanma davası açıldıktan sonra kaçırmış ve size iade etmiyor olabilir. Boşanma davasında da araba hakkında henüz herhangi bir karar verilmemiş ise bu arabayı nasıl geri alacaksınız? Boşanma davasında araba kimde kalacaktır?

Bu durumda eşe karşı aynen iade veya bedelinin iadesini talep eder şekilde terditli(sıralı) alacak davası açmanız gerekir.

Eş Aracı Aynen İade Etmek Zorundadır

Dava, araç teslimi, olmadığı takdirde bedelinin ödetilmesi istemine ilişkindir. Davacı, davalıyla Boşanma aşamasında olduklarını, mülkiyeti kendisine ait olan … plakalı 1998 model volkswagen polo marka aracın davalıda kaldığını, davalının aracı teslim etmemek için sakladığını, resmi satışının yapılması hususunda baskı yaptığını, zorla protokol imzalattığını belirterek aracın aynen teslimini, olmadığı takdirde bedelinin tahsilini istemiştir.

Davalı, dava konusu araç ile hiçbir bağlantısının olmadığını, aracın davacı adına kayıtlı olduğunu belirterek davanın reddi gerektiğini savunmuştur. Mahkemece, davaya konu aracın taraflar ayrı yaşamaya başladıktan sonra davalının yedinde kaldığı, davalı tarafından kısa bir süre de olsa kullanılıyor iken ortadan kaybolduğu, davalının başka bir araç kullanmaya devam ettiği hususunda özellikle görgüye dayalı bilgileri olan tanıkların beyanlarına itibar edilerek, davacıya aracın iade olunduğunun davalı tarafça ispatlanamadığı gerekçesiyle alınan bilirkişi raporu doğrultusunda davanın kısmen kabulüne karar verilmiştir. (2016/2257 E.  ,  2017/8383 K.)

Yorumlar (1)

Merhaba 3 aylık evliyim boşanmak istiyorum ancak eşim arabayı almak istiyor arabayı ben ondan önce bende vardı hakkı var mıdır sevinirim yardımcı olursanız

bir yorum bırakın

tr Türkçe
X
error: Sağ tıklama özelliği kapalıdır.