Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Boşanma Sonrası Psikolojisi

Boşanma Sonrası Psikoloji

Evlilik gerçekten zor bir kurum. Tanrı erkek ve kadını farklı özelliklerle yarattığı günden bu yana ömür boyu sürecek bir ilişkiyi bulmak gerçekten bir macera. Doğası gereği mükemmel olamayan iki insanı bir arayı koyup başarılı bir ilişki beklemek güçlü bir irade gerektiriyor.

Evlilik sonrası en sık rastlanan psikolojik reaksiyonları ele almak istedim. Öyle ki boşanma davaları odaklı çalışan bir avukat olarak bu alanda gözlem ve analiz yapma şansı elde etmem kaçınılmazdı.

  1. Kendinden şüphe duymak. Şu şekilde düşünen müvekkilerime pek çok kez rastladım; “Onu elimde tutabilmek için yeteri kadar iyi değil miyim? Böylesine büyük bir yıkımı önceden tahmin edemediysem, hayatın bana oynadığı başkaca oyunlar hakkında en ufak fikir sahibi bile değilim demek ki. Karar alma mekanizmam ile ilgili büyük problemlerim var. Bir insanı elimde tutacak kadar dahi akıllı değilim. Çocuklarıma bir zarar gelmesini önleyecek kadar dahi güçlü değilim”
  2. Boşanma sonrası utanç duygusu. Olumsuz düşünceler boşanma sonrası aklınızca yıllarca varlığını devam ettirebilir. Evlilik içerisinde şiddetli geçimsizlik çerçevesinde duyduğunuz “Aptalsın, çirkinsin, şişmansın, hiçbir şeyi doğru yapamıyorsun” gibi düşünceler boşanma sonrası günlük hayatınızı çekilmez hale getirebilir. Bu durumu aşmak için yakın arkadaş, uzman psikolog veya ritüellerini tekrar etmekten kendini alı koyamayan koyu bir din takipçisi olmayı tercih edebilirsiniz.
  3. Boşanma insanlara duvar çekmenize neden olabilir. Boşanma akabinde insanlara güven ve ilişki sürdürülebilirliği kabiliyetinizde derin yaralar açılmış olabilir. Tekrardan incinmemek adına kendinizi başka bir insana gerçekten açmayı reddedebilirsiniz. Öyle ki çoğu zaman bu reddedişin bilinçaltınızdan gelen istemsiz davranışlarla gerçekleştiğinin farkında bile olmazsınız ve kendinizi yalnızlığa mahkum edersiniz. Bu durumun yeterince farkında olmaz ve aşmak için çaba harcamaz iseniz müstakbel ilişkilerinizin ölü doğmasına yol açarsınız.
  4. Boşanma sonrası yalnızlık hissi. Yalnızlık, en kritik derecesi; insanlarla dolu bir mekanda dahi hissediyor olmanız… Size akıl vermeden sadece sizi dinleyecek birisini bulamamanız. Sizi tam anlamıyla anlayacak kimselere ulaşamamanız. Acınızı dindirecek hiçbir söz işitememeniz.(Bu yazıyı tam da bu noktada sizler için yazıyorum. Bu duygudan bir anlığına dahi olsa kurtulmanıza aracı olmak istiyorum.) En dipte ise ağlayacak bir omuz arayıp bulamama hissi.
  5. Boşanma sizi korkak bir insan yapabilir. Her zaman talihsiz olduğunuz düşüncesi, bir sonraki adımınızda aksayacağınız hissi… Kötü şeylerin hep sizi bulduğu ve bundan başka bir kadere sahip olmadığınız ikrarı. Bu ceremeden nasıl kurtulacağım sorusu…

Gözlemleyebildiğim duygu durumları bir şekilde size aktarmaya çalıştım. Peki ya çözüm? Çözüm bulabilmek doğru sözcük değildir. Önemli olan tekrardan iç mihrakınızı bütünleştirebilmektir.

Analatik ve pragmatik bir karaktere sahip olsam da, dini inancı birçok vakıada kurtarıcı olarak görüyorum. Bu yaklaşımdan olumlu sonuçlar almama binaen bunu sizlere de aktarmak istedim. Sembolik ve imgesel anlamda Adem ile Havva’nın bir bütün olabilme becerisinin ürünleriyiz. Elhamdülillah Müslümaım ancak Hristiyanlık mezhebinden şu sözü de aktarmadan geçemeyeceğim.

“Suları geçerken yanında olacağım, nehirlerden geçerken seni boğmasına izin vermeyeceğim. Ateşin içinde yürürken yanmamanı sağlayacağım ve ateşin seni yok etmesine hiçbir zaman izin vermeyeceğim.”(Duygusal çeviride pek başarılı değilim bu nedenle orjinal metini de aşağıya bırakıyorum.)

“I will be with you when you pass through the waters, and when you pass through the rivers, they will not overwhelm you. You will not be scorched when you walk through the fire and the flame will not burn you.”

S.İncekas

Son düzenleme tarihi 9 Haziran 2020 16:01

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.