Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Mar 14, 2018 | Boşanma Sebepleri

Kanunumuzun kabul ettiği boşanma sebepleri özel ve genel boşanma nedenleri olarak iki ana başlık altında toplanmaktadır.

Medeni Kanun’un aileyi ele alan ikinci kitabında çiftlerin hukuken hangi nedenlere dayanarak boşanabileceği ele alınmıştır.Belirtmek gerekir ki aşağıda yer alan boşanma nedenlerinden herhangi birisini elinde tutan eş mahkemeden ister “ayrılık” ister ise “boşanma” talebinde bulunabilir.

Adana Boşanma Avukatı – Av. Saim İncekaş tarafından incelenen boşanma sebeplerini, boşanma nedenlerini ve sonuçlarını başlıklar halinde inceleyelim:

Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Medeni Kanunumuzda yer alan boşanma sebepleri aşağıda başlıklar halinde sıralanmıştır. Başlıklara tıklayarak ilgili boşanma sebebi hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

1- )  Zina , Aldatma ve Sadakatsizlik Nedeniyle Boşanma

2- )  Hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış

3- )  Suç işleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme

4- ) Terk (Ortak Konutu Terk) Nedeniyle Boşanma

5- ) Akıl Hastalığı Sebebiyle Boşanma

6- ) Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması (Şiddetli Geçimsizlik) Sebebiyle Boşanma

Genel Boşanma Sebebi Ne Demektir?

Özel boşanma sebeplerinden olan zina, hayata kast, pek kötü, davranış veya onur kırıcı davranış, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme, terk ve nihayet akıl hastalığı dışında da eşler arasında geçimsizliğe neden olabilecek bir çok sebep olabilir. İşte bunlar genel boşanma sebepleridir.(TMK, md 166) Eşler arasında geçimsizlik yaratan hadiseler çok çeşitli olduğundan bunların sayılmasına imkan yoktur.

Bir aile için katlanılmaz, çekilmez nitelikteki olay, bir başka aile için katlanılabilen olağan bir gelişme sayılabilir. Bu nedenle, hangi olayın ya da olayların evlilik birliğini temelden sarsıcı nitelikte bulunduğunu hâkim belirler.

Türk Medenî Kanununun 166. maddesinde (eski Kanun 134) yer alan genel esas hakime hukuk yaratması ve takdir hakkını kullanması için geniş bir serbesti vermektedir.

İleri sürülen bir olayın gerçekten evlilik birliğini temelden sarsıp sarmadığını belirleyen hakim, olayın özelliklerine ve oluş biçimine; eşlerin kültürel ve sosyal durumlarına, eğitim durumlarına; parasal durumlarına; toplum içinde sahip oldukları ün, saygınlık ve pozisyona; eşlerin birbirleri ve çocukları ile olan ilişkilerine; yaşadıkları çevrenin özelliklerine; yöresel gelenek ve düşüncelere; toplumun değer yargılarına bakıp ona göre bir sonuca varacak, evlilik birliğinin temelinden sarsıldığına vicdanen kanaat getirirse boşanmaya hükmedecektir.

Evliliğin Temelinden Sarsılması Ne Demektir?

Evlilik birliğinin sadece sarsılmış olması boşanma için yeterli değildir. Evlilik birliğinin köklü bir şekilde sarsılması ve evliliğin devamının artık, imkansız olmalı yani evlilik birliğinin eşlerden devam isteğinde bulunmalarının beklenemeyeceği derecede sarsılması gereklidir.

Özel Boşanma Sebebi Değerlendirilmeden Genel Boşanma Sebebine Dayalı Karar Verilemez

Davalı-karşı davacı kadın “karşı Boşanma” davasında birden çok hukuki sebebe dayanarak öncelikle Türk Medeni Kanunu m.161 (zina hukuksal sebebine dayalı) olmadığı takdirde, Türk Medeni Kanunu m. 166/1 (evlilik birliğinin temelden sarsılması hukuki sebebine dayalı) Boşanma isteminde bulunmuştur. Öncelikle özel Boşanma sebebine dayalı olarak açılan Boşanma davasında, özel Boşanma sebebi değerlendirilmeden, genel Boşanma sebebine (TMK m. 166/1) dayalı olarak karar verilmesi mümkün değildir.( 2017/1472 E.  ,  2017/14931 K. )

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.