Boşanma Kararında Tescili Hükmedilen Taşınmazın Akrabaya Kaçırılması İptal Edilebilir

Oca 3, 2021 | Boşanmada Mal Paylaşımı

Boşanma Kararında Tescili Hükmedilen Taşınmazın Akrabaya Kaçırılması İptal Edilebilir. Aşağıda yer alan örnek Yargıtay kararı bu konuya güzel bir örnek teşkil etmektedir:

Davacı G. ile davalılardan M.T.T. İstanbul 14. Asliye Hukuk Hakimliğinin kesinleşmiş 1980/300-374 sayı, 2.5.1980 tarihli ilâmı ile boşanmışlar, boşanmanın fer’i hükümlerinden olarak bu kere dava konusu taşınmazın da davacı adına tesciline karar verilmiştir.

Tescil hükmünün infaz edilememesi üzerine tapu sicilinde rızaen ferağ için vekil tayin etmek suretiyle girişimde bulunan davalı boşanmış, koca sonradan taşınmazı eniştesi olduğu iddia edilen öteki davalı E.G.’ye temlik etmiştir. Temlikte, davalı M.T.T.’nin kötü niyetli olduğu tartışılamaz. Kötü niyet iddiası defi olmayıp itiraz niteliğinde bulunduğundan mahkemece resen soruşturma konusu yapılmalıdır.

Davalılar arasındaki akrabalık saptanır ise kötü niyetini enişte alıcının bildiği veya en azından bilmesi gereken kişi olduğu kabul edilmeli, davalılar arasında bir akrabalık söz konusu değil ise kötü niyetli iktisaba ilişkin iddia ve savunma doğrultusundaki delilleri yanlardan sorulup gösterecekleri deliller toplandıktan sonra hasıl olacak sonuca göre bir hüküm kurulmak gerekir iken yetersiz inceleme ile yazılı olduğu üzere davanın reddine karar verilmesi doğru değildir.(İlgili Yargıtay kararının tam metnine ulaşmak için tıklayınız.)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.