Boşanma Kararı Vermeden Önce Emin Olmak İçin Ne Yapmalısınız?

Evlilik konusunu çok iyi analiz etmek gerekiyor. Hayatınızda verebileceğiniz en kritik karar belki de. Bakın gerçekten en kritik karar diyebiliriz. Örneğin bir başka ülkede yaşama kararı kritiktir bir iş değiştirme kararı kritiktir hayatınızla ilgili alabileceğiniz kritik kararlar her zaman vardır. Bu konuda hiçbir şüphemiz yok. Ama evlilik, üzerinde ciddi düşünmeniz gereken bir konudur.

Bu konuda çok istekli olan çok arzulu olan; işte yaz aylarında halay çekme peşinde olan davetiyelerini dağıtmış, neymiş çok güzel müzik playlistini hazırlamış olan, arkadaşlarımızı ağırlayacağız ne güzel işte gibi ruh halinde olan, bütün dikkatini düğüne vermiş olan insanlarımız var. Hepsini buradan selamlıyorum ANCAK evlenirken boşanma ihtimalinizi de düşünmeniz gerekiyor!

Çünkü o kadar çok insan boşanıyor ki sakın şöyle bir yanılgıya kapılmayın ya benim başıma gelmez… neden gelmesin? Birçok insanın başına geliyor. Niye senin başına gelmiyor? Allah bilir, başına ne geleceğini sadece Allah bilir.

Şimdi boşanma oranlarının bu kadar yükseldiği bir ortamda ben “boşanmam abi bir ömür boyu” falan böyle hayallere kapılma! Tabii ki önemli olan bir evliliğin hep sürmesidir. Yani kimse boşanacağım diyerek evlenmez. 

Boşanma Kararı Almadan Önce Uygulamanız Gereken Formül

Boşanma kararı alıp almama konusunda çok sihirli bir formül var.  Kararsız eşler var, bize mesajlar atıyorlar: “uzun bir süredir bilmiyorum bu evliliği bitirmeli miyim bilmiyorum boşanma kararı doğru bir karar mı, çocuklarımız var” veya çocuksuz ailelerden de böyle mesajlar alıyoruz. Sağlıklı şekilde boşanma kararı vermeniz için 6 aylık bir süreç boyunca uygulamanız gereken çok sihirli bir formül var. Gerçekten bu sihirli formül kimin üzerinde denediysek işe yaradı.

Hayatınızda evlilik kararı gibi boşanma kararı da kritik yani bu da önemli bir karardır. Çünkü boşandıktan sonra pişman olan eski eşini unutamayan özellikle altını çiziyorum çok fazla erkek var.

Erkekleri bazen boşanma daha fazla etkiler, yani kadın boşanma kararı verdiği anda geri adım atmaz. Kadınlar kararlıdır, duygularını uzun süre idare ederler. Ondan sonra bir anda onu bitirdiği zaman bitmiştir. Artık geri adım atmazlar. Erkek sürekli laf yapar umurumda değil falan filan ama bir anda ortada kalır ve erkek duygu yönetimini kadınlar kadar güçlü bir şekilde yapamaz. Çünkü beyinde duyguları yöneten kısım kadın beyninde 8 kat daha büyük erkek beynine göre. Artık gerisini siz düşünün.

Eksik olan tutku mu, arzu mu, sevgi mi, şefkat mi?

Bunları çok iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Hani bazen bir insan kesinlikle boşanmam lazım artık hiçbir şekilde çekemiyorum der. Hani bir gün bile yüzünü görmek istemiyorum, iğreniyorum onu görünce kusuyorum midem bulanıyor… Durum buysa zaten yapılacak sihirli bir formül yok. Kesinlikle o insanla aranızdaki bütün köprüler yıkıldıysa verin boşanma avukatınıza vekaletinizi ve direkt olarak boşanın.

Ama bir sürünceme varsa eğer kafanızda hala ya acaba katlanabilir miyim, biz sorunlarımızı çözülebilir miyiz gibi sorular olabilir. Öncelikle sorunsuz evlilik yok. Böyle bir şey yok. Acaba bu durumu idare edebilir miyiz diye kafanızda bir şüphe varsa, birazdan paylaşacağımız formülü uygulamanız gerekiyor.

Boşanma Kararından Emin Olma Formülü

Sabah kalktığınızda yanınıza bir not defteri alıyorsunuz. Böyle kara kaplı, pembe kaplı fark etmez. Not defterinize bugünden başlayarak 6 ay boyunca her sabah “onunla birlikte uyanmayı seviyorum” yazıyorsunuz. Bakın sadece o duyguyu hissettiğinizde bunu yazmalısınız. Tersi durumda “hayır yanımda sabahları onu görmeyi sevmiyorum” yazıyorsunuz. Sabah duygunuz neyse hangi duyguda iseniz bunu not almalısınız.

Artık duyguların ötesinde objektif bir şekilde gerçek duygularınızı deftere yazarak tespit etmeye çalışıyoruz. Bu yüzden kendinize yalan söylemeyin. Duygu neyse onu yazmanızı istiyorum. Artık bu gerçek bir test ve köprüden önce son çıkış. Boşanma kararı öncesi son testler.

Bunu kimin üzerinde denediysek her zaman için doğru sonuçlar aldık. Her akşam yine her gün her sabah not aldığınız defterinize yatmadan önce, yatağa girmeden önce “onunla uyumayı seviyorum” veya “hayır onunla yatağa girmeyi sevmiyorum, uyku tutmuyor” hangi duyguysa 6 ay boyunca yazmanız gerekiyor.

Hiç üşenmeden ve bir gün bile bir şekilde unutmadan bu süreci takip etmelisiniz. Bu bir disiplin gerektiriyor.

Ama eşim çok iyi bir insan

Ben boşanmak istiyorum ama çok iyi bir insan iyi bir insan olması evliliği götürmenizi sağlamaz. Birbirimizi anlıyoruz, aramızda bir sinerji var, bensiz yapamaz ki(ne var eşinize acıyor musunuz? acıdığın bir insanla acıma duygusu ile evli kalma bu hatayı yapma bu hayatını bitirecek bir stratejik bir hata)

Çocuklar ileride beni suçlayabilir, onun için ben evli kalıyorum diyen kadınlar var. İnanamıyorum buna, çünkü 15 sene daha evli kalırsınız çocuklarımız büyür ben bu duruma çok karşılaştım çevremde çalışmalarda çok gördüm. Çocuklar oı yaşa geldiklerinde size der ki; boşansaydın o zaman… Biz senin 15 sene boyunca zaten mutsuz olduğunu görüyorduk evde. Biz mutsuz bir evde büyüdük. Bunun yerine boşansaydın. Ben babamla da görüşürdüm seninle de görüşürdüm… Diyerek bütün bu verdiğiniz emek ve fedakarlık çocukların gözünde bir bakarsınız 0  olur ve kendi hayatınızın da anlamsız bir şekilde akıp gittiğini fark edersiniz.

Yukarıda anlattığımız 6 ay boyunca deftere yazma formülü boşanmak için gelen Türkler üzerinde her zaman işe yaramıştır. Her sabah ve her akşam not aldınız. Şimdi asıl konuya gelelim, objektif bir şekilde her sabah hayır o adamla uyanmayı sevmiyorum, her akşam yatağa girmeyi sevmiyorum, istemiyorum yazdıysanız sonuç NEGATİFTİR. Bu şekilde objektif anlamda boşanma kararınızdan emin adımlarla süreci işletmeye hazırsınız demektir.

Son düzenleme tarihi 31 Ekim 2020 12:46

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulur.