Boşanma kararı temyiz edilmeyerek kesinleşmişse davacının mal rejimi tasfiyesine yönelik davası da görülebilir hale gelmiş sayılır- Yargıtay Kararı

May 1, 2020 | Uygulama

Boşanma kararı temyiz edilmeyerek kesinleşmişse davacının mal rejimi tasfiyesine yönelik davası da görülebilir hale gelmiş sayılır

Dava dilekçesiyle birlikte alman başvurma harcı bu dilekçede yer alan bütün istemleri kapsar.

Davalı-davacı kadının boşanma davasının eki niteliğinde olmayan ziynet, ev eşyası, düğünde takılan nakit para, müşterek konuta katkısı karşılığı tazminat istemine ilişkin istemler nispi harca tabidir.

Bu amaçla bu istemlerin ауrı ауrı dava değerleri açıklattırılıp, nispi peşin harcının tamamlattmlması (Harçlar Kanunun md.30-32); harç tamamlandığı takdirde boşanma hükmünün temyiz edilmeksizin kesinleştiği ve mal rejimine ilişkin davanın dinlenebilir hale geldiği gözetilerek tüm deliller değerlendirilip bir karar verilmesi gerekirken; ziynet ve ev eşyaları talebi ve mal rejimi tasfiyesi istemleri konusunda yazılı şekilde karar verilmesine yer olmadığına karar verilmesi; düğünde takıldığı söylenen para ile ilgili olarak da olumlu ya da olumsuz bir karar verilmemesi doğru görülmemiştir. (Y2HD, 03.03.2011, E. 2010/21648, K. 2011/3711.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.