Boşanma, Evliliğin İptali veya Mal Ayrılığı Rejimine Geçişte Yetkili Mahkemeler

May 13, 2019 | Uygulama

Boşanma, Evliliğin İptali veya Mal Ayrılığı Rejimine Geçişte Yetkili Mahkemeler

Boşanmaya, evliliğin iptaline veya hakim tarafından mal ayrılığına karar verilmesi durumlarında, bu davalarda yetkili olan mahkeme, mal rejiminin tasfiyesi davalarında da yetkili bulunmaktadır.

TMK nun 168. maddesine göre: “Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir.” Yine TMK nun 160. maddesinde de: “Evlenmenin butlanı davasında yetki ve yargılama usulü bakımından boşanmaya ilişkin hükümler uygulanır.” hükmü konulmuştur.

Boşanma ve evliliğin iptaline karar vermeğe yetkili olan mahkemeler, bu sebeplerle sona eren mal rejimlerinin tasfiyelerinde de yetkili bulunmaktadırlar. Onun içindir ki; boşanma ya da evliliğin iptali nedeniyle tasfiyesi yapılacak olan mal rejimleriyle ilgili davalarda; eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesi yetkili
bulunmaktadır.

Ancak; hakim tarafından mal ayrılığına karar verilmesi sebebiyle bir mal rejimi tasfiyesi yapılacaksa, bu davada yetkili mahkeme, eşlerden herhangi birinin yerleşim yeri mahkemesidir.

Bu yetki kesin olmadığından, ancak tarafların itirazı üzerine mahkemece göz önüne alınabilir.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.