Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Boşanma, Evliliğin İptali veya Mal Ayrılığı Rejimine Geçişte Yetkili Mahkemeler

Boşanma, Evliliğin İptali veya Mal Ayrılığı Rejimine Geçişte Yetkili Mahkemeler

Boşanmaya, evliliğin iptaline veya hakim tarafından mal ayrılığına karar verilmesi durumlarında, bu davalarda yetkili olan mahkeme, mal rejiminin tasfiyesi davalarında da yetkili bulunmaktadır.

TMK nun 168. maddesine göre: “Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir.” Yine TMK nun 160. maddesinde de: “Evlenmenin butlanı davasında yetki ve yargılama usulü bakımından boşanmaya ilişkin hükümler uygulanır.” hükmü konulmuştur.

Boşanma ve evliliğin iptaline karar vermeğe yetkili olan mahkemeler, bu sebeplerle sona eren mal rejimlerinin tasfiyelerinde de yetkili bulunmaktadırlar. Onun içindir ki; boşanma ya da evliliğin iptali nedeniyle tasfiyesi yapılacak olan mal rejimleriyle ilgili davalarda; eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesi yetkili
bulunmaktadır.

Ancak; hakim tarafından mal ayrılığına karar verilmesi sebebiyle bir mal rejimi tasfiyesi yapılacaksa, bu davada yetkili mahkeme, eşlerden herhangi birinin yerleşim yeri mahkemesidir.

Bu yetki kesin olmadığından, ancak tarafların itirazı üzerine mahkemece göz önüne alınabilir.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Son düzenleme tarihi 24 Mayıs 2020 11:01

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.