Boşanma davasıyla ilgili olarak yüklenilen kusurlu davranışlar velayet görevini üstlenmesine engel bir durum oluşturmayabilir- Yargıtay Kararı

Nis 23, 2020 | Velayet Yargıtay Kararları

Boşanma davasıyla ilgili olarak yüklenilen kusurlu davranışlar velayet görevini üstlenmesine engel bir durum oluşturmayabilir

Toplanan delillerden tarafların ortak çocuğu 1993 doğumlu Asya ile 1998 doğumlu Tanya’mn yargılama sırasında ve halen anne yanında kaldıkları, alman uzman raporunda anne yanında kalmaları ve velayetlerinin anneye verilmesinin uygun olacağı bildirilmiştir.

Davalı-davacı kadnın velayet hak ve göreviyle bağdaşmayan çocuklarına yönelik olumsuz bir davranışı kanıtlanamamıştır. Kadına boşanma davasıyla ilgili olarak yüklenilen kusurlu davranışlar, annenin velayet görevini üstlenmesine engel bir durum oluşturmamaktadır.

Çocuklar, uzmana bildirdikleri görüşlerinde annenin velayetini istemişlerdir. “Çocuk Haklarına İlişkin Avrupa Sözleşmesi”nin 3
ve 6 ile “Birleşmiş Milletler Çocuk Haklan Sözleşmesi”nin 12. maddesine göre, çocuğun yüksek çıkarına açıkça aykırı olmadığı takdirde, çocukları ilgilendiren davalarda idrak çağındaki çocuğun görüşüne değer verilmesi gerekir. Açıklanan nedenlerle, velayete tabi çocuklar Asya ve Tanya’mn velayetinin davalı-davacı anneye verilmesi gerekirken, yazılı şekilde babaya verilmesi isabetsiz olup; bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 07.06.2011, E. 2010/14540, K. 2011/9974.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.