Boşanma davasının ıslah yoluyla yabancı boşanma ilamının tanınması veya tenfizine dönüştürülmesi mümkündür- Yargıtay Kararı

Nis 24, 2020 | Boşanmanın Tanıma ve Tenfizi

Boşanma davasının ıslah yoluyla yabancı boşanma ilamının tanınması veya tenfizine dönüştürülmesi mümkündür

Davacı vekili, dava dilekçesinde; müvekkili ile davalının Almanya’da boşandıklarını belirterek, Alman mahkemesince verilen boşanma kararının tanınmasına ve tenfizine karar verilmesini istemiş, bu istekle beraber, çocuklarıyla kişisel ilişki tesisine, lehine dava dilekçesinde belirttiği miktarlarda tedbir ve yoksulluk nafakasına, maddi ve manevi tazminata hükmedilmesini de talep etmiş; 18.4.2006 tarihli oturumda ise, davayı; boşanma davası olarak ıslah ettiklerini, evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebiyle boşanmalarına karar verilmesini talep etmiş, diğer taleplerinin zaten dava dilekçesinde yer aldığını bildirmiştir.

Mahkemece; “taraflar arasında boşanmanın bütün sonuçları bakımından bir uzlaşma olmadığı gibi, tenfiz davasının ıslah yoluyla
boşanma davasına dönüştürülmesi mümkün bulunmadığından” bahisle tenfiz istemi ile buna bağlı maddi ve manevi tazminat ile nafaka istemlerinin ayrı ayrı reddine karar verilmiştir.

Islah, taraflardan birinin yapmış olduğu usulü işlemin karşı tarafın oluruna bağlı olmaksızın tamamen veya kısmen düzeltilmesidir. (HUMK. m.83-85)

Davanın niteliğinin ıslah suretiyle değiştirilmesini yasaklayan bir hüküm bulunmamaktadır. Islahla, davanın konusu ve dayandığı sebepler değiştirilebilir. Boşanma davasının; ıslahla yoluyla yabancı boşanma ilamının tanınması veya tenfizine dönüştürülmesi mümkün olduğu gibi, yabancı mahkemece verilmiş olan boşanma kararının tanınması ve tenfizi talebiyle açılan davanın da aynı yolla boşanma davasına dönüştürülmesi imkan dahilindedir.

O halde, davanın ıslah edildiği nazara alınarak tarafların delillerinin bu çerçevede değerlendirilip sonucuna göre karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 22.04.2009, E. 2009/3670, K. 2009/7815.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.