Boşanma Davasında Yetki İtirazı Dilekçesi

Dava yetkili olmayan bir mahkemede açılmış ise bu duruma karşı “yetki itirazı”nda bulunulması gerekmektedir. Yetki itirazında bulunmak isteyen tarafın mahkemeye sunması gereken dilekçe aşağıdaki gibidir.


………………………………… MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

 

DOSYA ESAS NO          : 
DAVALI                               :………. ………………….. (TC Kimlik No: ……………..)

Adres: …………………………………….

VEKİLİ                                  :Av. ……………………. ………………. (TC Kimlik No: …………………………)

Adres: …………………………………………..

Tel:…………………… Fax:……………………

DAVACI                               :……………………. …………………………

Adres: ……………………………………..

KONU                                   : Yetki İtirazımızın Kabulü Talebimizden İbarettir.
DAVA DEĞERİ                   :…………….. TL
AÇIKLAMALAR                : 
  1. Yukarıda dosya numarası yer alan dava dilekçesini aldığımız tarihten itibaren Hukuk Muhakemeleri Kanununa  göre, iki haftalık yasal süresi içinde yetki itirazında bulunuyoruz. Yetki itirazımızın kabulüne karar verilmesini talep ediyorum.
  2. Müvekkil ve eşi ………….’da ikamet etmektedirler. Bu konudaki ikametgâh belgesi ektedir. Müvekkil ile eşi arasında çıkan tartışma neticesinde, müvekkilin eşi evi terk ederek yakın zamanda ……’ya taşınmıştır. Taşınmış olduğu …………(….). Aile Mahkemesinde müvekkil aleyhine boşanma davası açmış bulunmaktadır.
  3. Türk Medeni Kanunu’nun 168. maddesine göre, …… (….). Aile Mahkemesi bu davada yetkili değildir. Davanın ikametgâhımız olan ve son altı ay birlikte oturulan Aile Mahkemesi sıfatı ile ………Asliye Hukuk Mahkemesinde açılması gerekirdi. Hukuk Muhakemeleri Kanununun 23. maddesine göre, davanın Aile Mahkemesi sıfatı ile …….. Asliye Hukuk Mahkemesinde açılmak üzere yetki ilk itirazımızın kabulüne karar verilmesini saygılarımızla vekaleten talep ediyoruz.

HUKUKİ SEBEPLER          :  HMK. md. 19,20, 116, 117 ve İlgili mevzuat.

TALEP SONUCU                :  Yukarıda açıklanan nedenlerle, ………. Asliye Hukuk Mahkemesi yetkili olduğundan yetki itirazımın kabulü ile mahkemenizin yetkisizliğine karar verilmesini, yargılama harç ve giderleri ile vekalet ücretinin davacıya tahmiline karar verilmesini saygılarımla vekaleten  arz ve talep ederim.

Davalı Vekili

Av.

 

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
    Generic placeholder image
    Avukat Saim İncekaş
    Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
X
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.