Boşanma Davasında Yetki İtirazı Dilekçesi

Dava yetkili olmayan bir mahkemede açılmış ise bu duruma karşı “yetki itirazı”nda bulunulması gerekmektedir. Yetki itirazında bulunmak isteyen tarafın mahkemeye sunması gereken dilekçe aşağıdaki gibidir.


………………………………… MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

DOSYA ESAS NO          :
DAVALI                               :………. ………………….. (TC Kimlik No: ……………..)

Adres: …………………………………….

VEKİLİ                                  :Avukat Saim İNCEKAŞ- Turhan Cemal Beriker Bulvarı, Ziya Algan İş Merkezi No:9 K:5 D:41, 01010 Seyhan/ADANA
DAVACI                               :……………………. …………………………

Adres: ……………………………………..

KONU                                   : Yetki İtirazımızın Kabulü Talebimizden İbarettir.
DAVA DEĞERİ                   :…………….. TL
AÇIKLAMALAR                :
  1. Yukarıda dosya numarası yer alan dava dilekçesini aldığımız tarihten itibaren Hukuk Muhakemeleri Kanununa  göre, iki haftalık yasal süresi içinde yetki itirazında bulunuyoruz. Yetki itirazımızın kabulüne karar verilmesini talep ediyorum.
  2. Müvekkil ve eşi ………….’da ikamet etmektedirler. Bu konudaki ikametgâh belgesi ektedir. Müvekkil ile eşi arasında çıkan tartışma neticesinde, müvekkilin eşi evi terk ederek yakın zamanda ……’ya taşınmıştır. Taşınmış olduğu …………(….). Aile Mahkemesinde müvekkil aleyhine boşanma davası açmış bulunmaktadır.
  3. Türk Medeni Kanunu’nun 168. maddesine göre, …… (….). Aile Mahkemesi bu davada yetkili değildir. Davanın ikametgâhımız olan ve son altı ay birlikte oturulan Aile Mahkemesi sıfatı ile ………Asliye Hukuk Mahkemesinde açılması gerekirdi. Hukuk Muhakemeleri Kanununun 23. maddesine göre, davanın Aile Mahkemesi sıfatı ile …….. Asliye Hukuk Mahkemesinde açılmak üzere yetki ilk itirazımızın kabulüne karar verilmesini saygılarımızla vekaleten talep ediyoruz.

HUKUKİ SEBEPLER          :  HMK. md. 19,20, 116, 117 ve İlgili mevzuat.

TALEP SONUCU                :  Yukarıda açıklanan nedenlerle, ………. Asliye Hukuk Mahkemesi yetkili olduğundan yetki itirazımın kabulü ile mahkemenizin yetkisizliğine karar verilmesini, yargılama harç ve giderleri ile vekalet ücretinin davacıya tahmiline karar verilmesini saygılarımla vekaleten  arz ve talep ederim.

Davalı Vekili

Av.

 

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Yorumlar (1)

İyi akşamlar sayın avukatım..Boşanma aşamasında olan eşim hiç bulunmadığınız bir şehirde boşanma davası açmış bununla ilgili ne yapabilirim nasıl bir yol izlemeliyim aydinlatirsaniz çok sevinirim …şimdiden teşekkür ediyorum.

bir yorum bırakın

error: Kopyalama, kısıtlı içerik ve diğer özellikleri sadece kayıtlı üyeler kullanabilir. Menü>Üyelik sekmesinden detaylı bilgi edininiz.