Boşanma Davasında Tebligat Ulaşmaz İse Ne Olur?

Boşanma Davasında Tebligat Ulaşmaz İse Ne Olur

Boşanma Davasında Tebligat Ulaşmaz İse Ne Olur?

Bu durumda davalı kişinin Mernis sistemi üzerinden belirlenen adresine tebligat çıkartılır. Davalı kişi bu adreste de bulunamazsa “ilanen tebligat” yapılır ve dava dilekçesi tebliğ edilmiş sayılır.

Boşanma davalarında tebligat sorunu sıkça yaşanmaktadır. Tebligat karşı tarafa ulaşmazsa ne olur? Boşanma davasında tebligat kaç günde gelir? Boşanma davasında tebligat alınmazsa ne olur? gibi sorular vatandaşlar tarafından sıkça sorulmaktadır. Bu sorulara sırası ile cevap verelim.

Boşanma Davasında Tebligat Karşı Tarafa Ulaşmazsa Ne Olur?

Eğer tebligat karşı tarafa ulaşmadıysa iki ihtimal mevcuttur. Ya davalının adresi yanlış olarak bildirilmiştir, ya da davalı bilerek tebligatı almak istememektedir. Bu durumda endişelenmeye gerek bulunmamaktadır. İlgili mahkeme kaleminden davalının Mernis sisteminde kayıtlı adrese tekrardan tebligat yapılmasını ve akabinde ise ilanen tebligat yapılmasını isteriz. İlanen tebligatın anlamı şudur; davalı tebligatı almak istemese bile tebligat mahalle muhtarlığına bırakılır ve tebliğ edilmiş sayılır. Yani boşanma davasında davalı kişi davayı geciktirmek için tebligatı almamak istese de bu davranışı en fazla 10 günlük bir gecikme yaratmaktadır.

Boşanma Davasında Tebligat Kaç Günde Gelir?

Bir boşanma davasının açılmasıyla birlikte ilgili dava dilekçesi mahkeme kalemine gönderilir. Bu işlem aynı gün içerisinde yapılır. Yine ilgili mahkeme kaleminin iş yoğunluğuna bağlı olarak 2-3 gün içerisinde bu dava dilekçesi de davalının adresine tebliğe çıkartılır. Tebliğe çıkma ve davalıya ulaşma süreci ise ortalama olarak 10 gün sürmektedir. Dolayısı ile toplamda 12 gün içerisinde boşanma davasındaki tebligat davalıya ulaşır.

Boşanma Davasında Tebligat Alınmazsa Ne Olur?

Davalı eğer tebligatı almaz ise bu durumda aleyhinde bulunan tüm iddiaları reddetmiş sayılır. Ancak neden reddettiği ve gerekçesini açıklamadığı için yargılama sırasında bu durum kendisine büyük zorluklar yaşatır. Örneğin kendisi yeni bir savunma ileri süremez, yeni bir gerekçe belirtemez, yeni bir tanık bildiremez. Dolayısı ile iddia ve savunmalarında haklı olsa dahi bu durumu ispatlayamaz. Bu nedenle tebligatın teslim alınıp gerekli usulü işlemlerin deneyimli bir boşanma avukatı ile yürütülmesini tavsiye ederiz.

İlanen Tebligat Nasıl Yapılır?

İlanen tebligatın şartları Tebligat Kanunu’nda açıkça belirtilmiştir. Muhtarlığa bırakılan tebligat sonrasında devlete ait https://www.ilan.gov.tr sitesi üzerinden de tebligat ilanı yapılır.

Kaynak:

  1. Tebligat Kanunu İlgili Maddeleri
Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
    Generic placeholder image
    Avukat Saim İncekaş
    Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Yorumlarınızı veyahut sorularınızı aşağıdan yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim tarafımızdan onaylandıktan sonra görünür hale gelir. Yazım hataları ve kötü bir Türkçe ile yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

  1. sevgi dedi ki:

    22.08.2019 tarihinde anlaşmalı boşandık. Oradaki görevli 26.08.119 tarihinde gelin tebligatı imzalayın dedi. tebligata imza attıktan sonra karşı taraf boşanmaya itiraz edebilirmi itiraz süresi iki haftamı acaba. biz tam olrak boşanmış oldukmu yoksa bu iki hafta içinde karşı taraf itiraz edebilirmi boşanma kararına

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
X
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.