Bir Sayfa Seçin

Boşanma Davasında Tebligat Ulaşmaz İse Ne Olur?

Boşanma Davasında Tebligat Ulaşmaz İse Ne Olur?

Bu durumda davalı kişinin Mernis sistemi üzerinden belirlenen adresine tebligat çıkartılır. Davalı kişi bu adreste de bulunamazsa “ilanen tebligat” yapılır ve dava dilekçesi tebliğ edilmiş sayılır.

Boşanma davalarında tebligat sorunu sıkça yaşanmaktadır. Tebligat karşı tarafa ulaşmazsa ne olur? Boşanma davasında tebligat kaç günde gelir? Boşanma davasında tebligat alınmazsa ne olur? gibi sorular vatandaşlar tarafından sıkça sorulmaktadır. Bu sorulara sırası ile cevap verelim.

Boşanma Davasında Tebligat Karşı Tarafa Ulaşmazsa Ne Olur?

Eğer tebligat karşı tarafa ulaşmadıysa iki ihtimal mevcuttur. Ya davalının adresi yanlış olarak bildirilmiştir, ya da davalı bilerek tebligatı almak istememektedir. Bu durumda endişelenmeye gerek bulunmamaktadır. İlgili mahkeme kaleminden davalının Mernis sisteminde kayıtlı adrese tekrardan tebligat yapılmasını ve Boşanma Davasında Tebligat Kaç Günde Gelir?

Bir boşanma davasının açılmasıyla birlikte ilgili dava dilekçesi mahkeme kalemine gönderilir. Bu işlem aynı gün içerisinde yapılır. Yine ilgili mahkeme kaleminin iş yoğunluğuna bağlı olarak 2-3 gün içerisinde bu dava dilekçesi de davalının adresine tebliğe çıkartılır. Tebliğe çıkma ve davalıya ulaşma süreci ise ortalama olarak 10 gün sürmektedir. Dolayısı ile toplamda 12 gün içerisinde boşanma davasındaki tebligat davalıya ulaşır.

Boşanma Davasında Tebligat Alınmazsa Ne Olur?

Davalı eğer tebligatı almaz ise bu durumda aleyhinde bulunan tüm iddiaları reddetmiş sayılır. Ancak neden reddettiği ve gerekçesini açıklamadığı için yargılama sırasında bu durum kendisine büyük zorluklar yaşatır. Örneğin kendisi yeni bir savunma ileri süremez, yeni bir gerekçe belirtemez, yeni bir tanık bildiremez. Dolayısı ile iddia ve savunmalarında haklı olsa dahi bu durumu ispatlayamaz. Bu nedenle tebligatın teslim alınıp gerekli usulü işlemlerin deneyimli bir boşanma avukatı ile yürütülmesini tavsiye ederiz.

İlanen Tebligat Nasıl Yapılır?

İlanen tebligatın şartları Tebligat Kanunu’nda açıkça belirtilmiştir. Muhtarlığa bırakılan tebligat sonrasında devlete ait https://www.ilan.gov.tr sitesi üzerinden de tebligat ilanı yapılır. Bu tarz durumlarda iyi bir boşanma avukatıyla süreci yönetmeniz önerilir.


Kaynak:

  1. Tebligat Kanunu İlgili Maddeleri

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana – Boşanma ve Ceza Avukatı

Haz 24, 2019 | Boşanma Avukatı | 5 Yorumlar

Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş

Adana İncekaş Hukuk Bürosu

Avukat Saim İncekaş. Adana’da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Eski
Yeni En çok oylanan
Yazı içi yorum
Tüm yorumları göster

Şanslı Söz

“İnsan; Avukatı, tutacağı herhangi bir işin istikbalini gösteren ışığı, düştüğü herhangi bir felaketin kurtarıcısı, bir hayatı karanlık görmekten doğan ümitsizlik buhranlarının gidericisi; yaralanan yüreğinin dermanı, kırılan izzeti nefsinin tamircisi, tehlikede gördüğü hayatının koruyucusu tanır”.
(Refik İnce, Avukat, İzmir Barosu Dergisi, Y. 1935, S. sh. 19)

Dünya Dilleri

Sitedeki Metinlerin Renk Kodlaması

İddia, davacı beyanı, öne sürülen argüman rengi = kırmızı

Savunma, itiraz, davalı beyanları = bordo

Yüksek mahkeme lafzı, içtihat niteliğindeki bilgi ve tanım içeren beyanlar = turuncu

Yüksek mahkeme tarafından bozulan yerel mahkemenin verdiği karar = kahverengi

Makale yazarının kişisel yorumu = zeytin rengi

Yüksek Mahkemenin somut vakıa tespiti = indigo

BİR YORUM-SORU-CEVAP BIRAKIN!

Sayfanın alt kısmından konu ile alakalı yorum-soru-cevap-düzeltmelerinizi iletiniz.

AvukatBirlik.Com’a katılın!

Kolektif bir mecra olan avukatbirlik.com yeni nesil sosyal medya, makale, forum ve hatta ticaret konularında avukatların kendisini ifade edebileceği ve bir parçası olabileceği dinamik bir alan.

avukatbirlik.com – Tıklayınız