Boşanma Davasında Tebligat Ulaşmaz İse Ne Olur?

Haz 24, 2019 | Boşanma Avukatı

Boşanma Davasında Tebligat Ulaşmaz İse Ne Olur?

Bu durumda davalı kişinin Mernis sistemi üzerinden belirlenen adresine tebligat çıkartılır. Davalı kişi bu adreste de bulunamazsa “ilanen tebligat” yapılır ve dava dilekçesi tebliğ edilmiş sayılır.

Boşanma davalarında tebligat sorunu sıkça yaşanmaktadır. Tebligat karşı tarafa ulaşmazsa ne olur? Boşanma davasında tebligat kaç günde gelir? Boşanma davasında tebligat alınmazsa ne olur? gibi sorular vatandaşlar tarafından sıkça sorulmaktadır. Bu sorulara sırası ile cevap verelim.

Boşanma Davasında Tebligat Karşı Tarafa Ulaşmazsa Ne Olur?

Eğer tebligat karşı tarafa ulaşmadıysa iki ihtimal mevcuttur. Ya davalının adresi yanlış olarak bildirilmiştir, ya da davalı bilerek tebligatı almak istememektedir. Bu durumda endişelenmeye gerek bulunmamaktadır. İlgili mahkeme kaleminden davalının Mernis sisteminde kayıtlı adrese tekrardan tebligat yapılmasını ve

Hemen sonra; arkasından.

“>akabinde ise ilanen tebligat yapılmasını isteriz. İlanen tebligatın anlamı şudur; davalı tebligatı almak istemese bile tebligat mahalle muhtarlığına bırakılır ve tebliğ edilmiş sayılır. Yani boşanma davasında davalı kişi davayı geciktirmek için tebligatı almamak istese de bu davranışı en fazla 10 günlük bir gecikme yaratmaktadır.

Boşanma Davasında Tebligat Kaç Günde Gelir?

Bir boşanma davasının açılmasıyla birlikte ilgili dava dilekçesi mahkeme kalemine gönderilir. Bu işlem aynı gün içerisinde yapılır. Yine ilgili mahkeme kaleminin iş yoğunluğuna bağlı olarak 2-3 gün içerisinde bu dava dilekçesi de davalının adresine tebliğe çıkartılır. Tebliğe çıkma ve davalıya ulaşma süreci ise ortalama olarak 10 gün sürmektedir. Dolayısı ile toplamda 12 gün içerisinde boşanma davasındaki tebligat davalıya ulaşır.

Boşanma Davasında Tebligat Alınmazsa Ne Olur?

Davalı eğer tebligatı almaz ise bu durumda aleyhinde bulunan tüm iddiaları reddetmiş sayılır. Ancak neden reddettiği ve gerekçesini açıklamadığı için yargılama sırasında bu durum kendisine büyük zorluklar yaşatır. Örneğin kendisi yeni bir savunma ileri süremez, yeni bir gerekçe belirtemez, yeni bir tanık bildiremez. Dolayısı ile iddia ve savunmalarında haklı olsa dahi bu durumu ispatlayamaz. Bu nedenle tebligatın teslim alınıp gerekli usulü işlemlerin deneyimli bir boşanma avukatı ile yürütülmesini tavsiye ederiz.

İlanen Tebligat Nasıl Yapılır?

İlanen tebligatın şartları Tebligat Kanunu’nda açıkça belirtilmiştir. Muhtarlığa bırakılan tebligat sonrasında devlete ait https://www.ilan.gov.tr sitesi üzerinden de tebligat ilanı yapılır. Bu tarz durumlarda iyi bir boşanma avukatıyla süreci yönetmeniz önerilir.


Kaynak:

 1. Tebligat Kanunu İlgili Maddeleri

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana – Boşanma ve Ceza Avukatı

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

5 Yorumlar

 1. sevgi

  22.08.2019 tarihinde anlaşmalı boşandık. Oradaki görevli 26.08.119 tarihinde gelin tebligatı imzalayın dedi. tebligata imza attıktan sonra karşı taraf boşanmaya itiraz edebilirmi itiraz süresi iki haftamı acaba. biz tam olrak boşanmış oldukmu yoksa bu iki hafta içinde karşı taraf itiraz edebilirmi boşanma kararına

  Yanıtla
 2. ÖZKAN KARAKURT

  Kuzenimin hiçbir haberi olmadan eşi kuzenimi resmi olarak boşamış ve kuzenimi psikolojik olarak zor bi duruma soktu. Boşanalım deyip konuşmadan direk habersizce boşamış, bu durumda kuzenim dava açıp hak iddaa edebilir mi?

  Yanıtla
 3. esma

  Öncelikle kolay gelsin ben cekismeli olarak 25 haziranda boşandım.tebligat karşı tarafa bir kaç defa gönderildi ama kişi bulunamıyor adreste geri geliyor.4 ay olacak hala nüfustan düşmedim nasıl olacakta düşeceğiz bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • Adar

   Esma merhaba dava sonucu nasıl oldu acaba kaç defa tebligat gönderilme hakkı var ??

   Yanıtla
 4. Gülsüm

  Merhaba,yardımınızı rica edecektim.ilk tebligat elime ulaşmadığı için eşim dilekçe yazarak 2.kez tebligat gönderdi. 11 şubatta 2.tebligatı imzaladım, 1 ay oldu, hâlâ eşimin nüfusunda olduğumu öğrendim, ne yapmam gerek? eşim ilk tebligatta imza atmıştı, acaba 2.tebligatta imza atması gerekiyormu? Neden boşanmamış olabiliriz??

  Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.