Boşanma Davasında İspat ve Deliller

Boşanma Davasında Tanık Yazılı Olarak Beyan Verebilir Mi?

Boşanma Davasında Tanık Yazılı Olarak Beyan Verebilir Mi?

Boşanma davasında tanıklık yapacak kişi kural olarak yazılı ifade veremez. Tanıklık bizzat duruşma esnasında ve hakimin karşısında yapılmalıdır. Eğer tanıklık yaptığınız konu sayısal verileri açıklamaktan ibaretse bu durumda hakimden yazılı olarak beyanda bulunmak için süre isteyebilirsiniz.

Eğer hakimin izni dışında duruşmaya katılmaz iseniz hakkınızda disiplin hapsi cezası uygulanacaktır.

Bazı istisnai durumlarda hakim tanıkların yazılı olarak vermesine izin verebilir. Bu durumda mahkemece somut olay hakkında soruların yazılı olduğu bir tebligat tanığa gönderilir. Tanık da bu kağıtta yer alan sorulara cevap verir. Ancak bu cevaplar hakim tarafından yetersiz bulunursa, bu durumda tanık duruşmada dinlenmek için tekrardan çağrılır.

Mahkemeye Önceden Gidip Yazılı Beyan Verebilir Miyim?

Malesef böyle bir olanak bulunmamaktadır. İfadeyi bizzat hakim almalıdır. Mahkeme kalemine dahi giderek yazılı veya sözlü ifade/beyan veremezsiniz.

 

Adana Avukat Saim İNCEKAŞ – Tel: 0534 910 97 43

Son düzenleme tarihi 23 Mayıs 2020 18:54

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulur.