Boşanma Davasında Sosyal Medya Paylaşımları Delil Sayılır Mı?

-Sosyal Medya Hesaplarından Yapılan Paylaşımlar ve Yazışmalar

Boşanma davalarında sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlar ve yazışmalar delil olarak kullanılabilir mi? Bunların esas olarak hukuka aykırı bir şekilde elde edilmemiş olması gerekir. Bu doğrultuda sahte bir sosyal medya hesabı açarak başka bir kişinin ismini kullanan eşin elde etmiş olduğu görüşmeler hukuka aykırı delillerden kabul edilmiştir. Aynı şekilde bir boşanma davasında, kadının facebook isimli sosyal paylaşım sitesini kullanarak kendisini kocanın dayısıymış gibi göstererek, kocasından elde ettiği iletişim kayıtları da hukuka aykırı delillerden sayılmalıdır.

Fakat eşlerden birisi tarafından sosyal medyada paylaşılan resim, yazı veya görüntüler ya da diğer eşe gönderilen iletiler hukuka aykırı delil kapsamında sayılmayıp delil olarak kullanılabilir. Çünkü söz konusu paylaşımları yapan veya iletileri gönderen eşin bunların kaydedileceğini ve delil olarak kullanılabileceğini öngörmesi mümkündür.

Facebook Şifresi Kırılmadıkça Elde Edilen Görüntüler Delil Sayılabilir

Konu ile ilgili Yargıtay’ın bir kararında, kadının rızası olmadan facebooktan alınan ve delil olarak dosyaya sunulan fotoğrafların hukuka aykırı delil sayılıp sayılmadığının değerlendirilmemesi bozma sebebi olarak kabul edilmiştir . Kararda söz konusu fotoğrafların, eşlerden biri tarafından diğerine gönderildiği veya facebook üzerinden paylaşıldığı ya da gizlice sosyal medya hesabından şifre girilerek alındığı konusunda net bir bilgi yer almamaktadır. Fakat belirtmek gerekir ki, ilk iki ihtimalde bu fotoğraflar bakımından rıza olmasa dahi delil olarak kullanılabilirlerken; son ihtimalde rıza olmadan kullanılamaz.

ADANA BOŞANMA AVUKATI | En İyi Adana Boşanma Avukatı – Av. Saim İncekaş

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
    Generic placeholder image
    Avukat Saim İncekaş
    Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
X
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.