Boşanma Davasında Müvekkile Sorulacak Sorular

ÇEKİŞMELİ BOŞANMA BİLGİ FORMU

TARİH:…./……./ 2021

1. BÖLÜM

1- SİZİN; 1 – Adınız Soyadınız, 2- TC Kimlik Numaranız, 3- İkametgâh adresiniz

2- EŞİNİZİN: 1-Adı Soyadı, 2- TC Kimlik Numarası, 3- Dava tebligatının gönderilebileceği ev adresi

3- VAR İSE ÇOCUK VEYA ÇOCUKLARINIZIN HER BİRİNİN; 1- Adı Soyadı, 2- TC Kimlik numarası, 3- Doğum tarihi, 4- Okuyorlar ise hangi okulda olduğunun belirtilmesi 5- Bu çocuklar için yaptığınız aylık masraf tutarı

4- Evlenme tarihiniz;

2. BÖLÜM

BOŞANMAYA NEDEN OLAN ÖNEMLİ OLAYLAR VE SÖZLER: EVLİLİĞİNİZİN BAŞLADIĞI TARİHTEN BOŞANMA NOKTASINA GELEN TARİHE KADAR HAYAT HİKÂYENİZİ ANLATAN 8-10 SAYFALIK BİLGİ NOTUNU BİZZAT SİZ YAZINIZ.

BU BİLGİ NOTUNDA:

1- Özellikle son 2-3 yıldaki olaylar önemlidir. Bu itibarla 10-15 sene gerilerden başlanmasına mahkemeler itibar etmemektedirler.

2- Evlilikte detaylardan ziyade; hangi tarihte, kim, kime ne gibi hakaret, tehdit, şantaj, küçük düşürme, onuru ile oynama, Şiddet uygulama vb şeyler yapmış, zaman ve mekân belirtmek ve bu konudaki delilinizin ne olduğunu da belirtmek suretiyle açıklayınız.

3- Evlilikte Şiddetli geçimsizliği doğuran yüzlerce sebep olabilir. Ancak en önemli olanlar, yani bir eşin diğerine söylememesi, yapmaması gerekenler önemlidir? Önemli olanlar üzerinde durulmalıdır.

4- Mahkemelerde boşanma nedeni olabilecek hususlar aşağıda kısaca açıklanmıştır. Sizin evliliğinizde bunlardan hangisi var ise; Bu bölümleri biraz detaylı olarak açıklayınız.

1- Aşırı kıskanç mıdır?

2- Hakaret ve küfür eder mi?

3- Şiddet uygular mı? 

4- Alkolik midir?

5- Kumar bağımlısı mıdır?

6- Aileniz ile görüşmeye mani olur mu?

7- Eli çok mu sıkı cimri midir?

8-Aşırı eğlenceye düşkün müdür?

9- Asosyal midir?

10- Eve gelmediği günler ve geceler olur mu?

11- Çocuklara davranışı nasıldır?

12- Yatağınızı ne zamandan beri ayırdınız?

13- Eşinizin evi terk etme huyu var mı? Bugüne kadar kaç defa terk etti ve bu terkler ne kadar sürdü?

14- FİZİKSEL ŞİDDET: Dövme, Yumruk, Tokat, kafa atma ve benzeri eylemler var mı?

15- SÖZEL ŞİDDET: Çok ağır küfür, Çok küçük düşürücü sözler, Size mi yoksa ailenize mi?

16- EKONOMİK ŞİDDET: Para vermeme, Cimrilik yapma, Sürekli hesap sorma vb.

17- CİNSEL ŞİDDET: Rıza dışı seks, Ters (livata) ilişki, Eşcinsel ilişki, Eş değiştirme, Eşini pazarlama vb.

3. BÖLÜM

SOSYAL MEDYANIN BOŞANMANIZA ETKİLERİ BAKIMINDAN:

(Bu konudaki ses ve görüntü kaydı gizli yapılmış olmamalıdır.)

18- Aldatmaya ilişkin görüşmeler var mı?

19- Eşinizin paylaşımlarında sizi rahatsız eden bir husus var mı?

20- Eşinizin gizli hesap veya sahte hesabı var mı?

21- Eşinizin karşı cinsle lüzumundan fazla yakınlaşması var mı?

Vb. gibi Sizi boşanma noktasına getiren birçok sebebi zaman-mekân belirterek açıklamanızda fayda vardır. Buradaki önemli nokta bu iddialarınızın veya savunmalarınızın ispat edilebilecek olmasıdır.

4. BÖLÜM

1-SİZİN; 1-Tahsil durumunuz, 2- Çalışıyor iseniz; çalıştığınız iş yerinin tam adı ve adresi, 3- Aylık maaş ve ücretinizin miktarı

2- SİZİN ADINIZA KAYITLI; 1- Gayrimenkul veya gayrimenkuller, 2 Özel araç, 3-Bankalardaki tasarruflarınız vb. mal varlığınızın var ise kayıt bilgileri 4-Hangi tarihlerde takriben kaça alındıkları

3- EŞİNİZİN; 1-Tahsil durumu 2- Çalışıyor ise; çalıştığı iş yerinin tam adı ve adresi, 3- Aylık maaş ve ücretinin miktarı ne kadardır?

4- EŞİNİZ ADINA KAYITLI;  1-Gayrimenkul veya gayrimenkuller, 2 Özel araç, 3-Bankalardaki tasarruflar vb. mal varlığı var ise kayıt bilgileri 4-Hangi tarihlerde takriben kaça alındıkları.

5. BÖLÜM

1- VAR İSE ÇOCUK VEYA ÇOCUKLARINIZIN VELAYETİ KİME VERİLMELİ? Size mi? Eşinize mi? Her ki halde de bu arzunuzun ve talebinizin gerekçesi kısaca nelerdir?

2- ÇOCUKLAR BAKIMINDAN TEDBİR VE İŞTİRAK NAFAKASI İSTER MİSİNİZ? İstiyor iseniz miktarı ne kadar olmalıdır? Bu talebinizin her bir çocuk için kısaca gerekçeleri nelerdir?

3- KENDİNİZ BAKIMINDAN TEDBİR VE YOKSULLUK NAFAKASI İSTER MİSİNİZ? İstiyor iseniz miktarı ne kadar olmalıdır? Bu talebinizin gerekçeleri nelerdir?

6. BÖLÜM

1- KENDİNİZ İÇİN MADDİ TAZMİNAT TALEBİNİZ VAR MI? Var ise bunun miktarı ne kadar olmalıdır. Maddi tazminat talebinizin haklı gerekçeleri kısaca nelerdir?

2- EŞİNİZ İÇİN NE KADAR MADDİ TAZMİNAT ÖDEMEYİ KABUL EDEBİLİRSİNİZ? Bunun miktarı ne kadar olmalıdır. Gerekçelerini kısaca açıklayabilirmişsiniz?

7. BÖLÜM

1- KENDİNİZ İÇİN MANEVİ TAZMİNAT TALEBİNİZ VAR MI? Var ise bunun miktarı ne kadar olmalıdır. Manevi tazminat talebinizin haklı gerekçeleri kısaca nelerdir?

2- EŞİNİZ İÇİN NE KADAR MANEVİ TAZMİNAT ÖDEMEYİ KABUL EDEBİLİRSİNİZ? Bunun miktarı ne kadar olmalıdır. Gerekçelerini kısaca açıklayabilir misiniz?

8. BÖLÜM

BU SORU HANIMLAR İÇİNDİR; 1-Evlilik soyadınızı boşandıktan sonra da taşımak ister misiniz istemez misiniz? 2- İstiyorsanız haklı gerekçeleriniz kısaca nelerdir?

9. BÖLÜM

MÜŞTEREK İKAMETGÂHINIZ OLAN EVİNİZİN TAPUSU KİMİN ADINA; Eğer Eşinizin adına kayıtlı ise; Tapuda müşterek konut şerhi yaptırmayı düşünür müsünüz? Bu evin tapu fotokopisi ve tapu bilgileri sizde var mıdır?

10. BÖLÜM

ÇEKİŞMELİ BOŞANMA DAVALARINDA TAKRİBEN 4-5 TANIK DİNLETİLMESİNDE FAYDA GÖRÜYORUZ. Bu itibarla sizin davanızda dinletebileceğiniz (TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEKİ TANIKLAR OLABİLİR. ANNE, BABA, KARDEŞ VEYA AKRABA DA OLABİLİR ) 1- Tanıklarınızın her birinin isimleri, 2- TC Kimlik numaraları, 3- Tebligata yarar açık adresleri 4- Her bir tanığın hangi konuda tanıklık yapacağını kısaca belirtiniz.

11.  BÖLÜM

İHTİLAFLI BOŞAN DAVASINDA İDDİALARINIZ VEYA SAVUNMALARINIZI İSPAT EDECEK DELİLLERİNİZ NELERDİR? 1- Tanıklar, 2- Resimler, 3 Mektuplar veya notlar, 4- Resmi kayıtlar, 5-Mailler, 6- Sosyal medya kayıtları, 7- İş yeri kayıtları 8- Okul kayıtları vb diğer belgeleriniz kısaca nelerdir? Bu belgelerin hangileri sizlerdedir, hangileri mahkeme tarafından celp edilmelidir?

12. BÖLÜM

BOŞANMA DAVASINDA İSTEKLERİNİZ TALEPLERİNİZ VE ARZULARINIZ NELERDİR? BUNLARI TEKER TEKER LÜTFEN YAZINIZ.

13. BÖLÜM

AÇILMIŞ VEYA AÇILACAK BOŞANMA DAVASINA KARŞI, EŞİNİZİN TEPKİSİ NELER OLABİLİR?

  • BOŞANMAK İSTEMİYORUM der ve boşanmaya karşı direnir, Şunları yapmaya çalışabilir: (Tek tek açıklayalım.)

14. BÖLÜM

  • ANLAŞMALI BOŞANMAYI TERCİH EDEBİLİR ancak istekleri olur. Bunlar da kanaatimce şunlar olabilir: (Tek tek açıklayalım.)

15. BÖLÜM

  • EŞİM DE BOŞANMAYI İSTER. Ancak bazı istekleri vardır. Mesela şunlar şunlardır: (Tek tek açıklayalım.)

İşbu Boşanma bilgi formu Benim tarafımdan bizzat doldurulmuş, Açılmış veya açılacak davamda kendi hukuki takdirine göre kullanılmak üzere Sayın Avukatıma sunulmuştur.

OKUDUM. İMZAM BANA AİTTİR.

 AD – SOYAD

İMZA

Son düzenleme tarihi 11 Ocak 2021 11:00

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulur.