Boşanma davasında dava-karşı dava dilekçesinde yer alan maddî tazminat isteği kredi borcu sebebiyle alacak istemine ilişkin ise harca bağlıdır- Yargıtay Kararı

Nis 19, 2020 | Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

Boşanma davasında dava-karşı dava dilekçesinde yer alan maddî tazminat isteği kredi borcu sebebiyle alacak istemine ilişkin ise harca bağlıdır

Davacı-davalı kadın, kocanın çalıştığı işyeri ve etrafa borçlanması sebebiyle, bu borcu kredi çekip ödediği için 50.000 TL. maddi tazminat istemiş, davalı-davacı koca ise kızlarının evliliği için çektiği ve evin giderlerine harcadığı kredi nedeniyle 50.000 TL. maddi tazminat talep etmiştir. Tarafların tazminat istekleri boşanmanın fer’i niteliğinde olan Türk Medeni Kanununun 174/1. anlamında maddi tazminata ilişkin değildir.

Bu taleplerle ilgili nispi harç tamamlanmamıştır. Dava dilekçelerinden alınan başvuru harcı bu dilekçelerdeki tüm talepleri kapsar. O halde nispi harcın tamamlanması yönünde taraflara süre verilmesi, harçların tamamlanmasından sonra bu taleplerle ilgili görev yönünün de dikkate alınarak sonucu uyarınca karar verilmesi gerekirken, bu durum nazara alınmadan isteklerin Türk Medeni Kanununun 174/1. maddesi kapsamında kabul edilmek suretiyle yazılı şekilde hüküm tesisi doğru olmamıştır. (Y2HD, 10.11.2014, E. 2014/11754, K. 2014/22208)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Üyelik avukatlara hususidir. Sağ altta yer alan canlı destek üzerinden üyelik oluşturabilirsiniz.