Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Boşanma Davasında Çocuğa Vasi Atanması Prosedürü

Boşanma davası sonucunda her zaman velayetin ebeveynlerden birine bırakılmasına hükmedilmez. Bazı durumlarda çocuğa vasi tayin edilmesi gerekebilir.

Bu noktada doktrinde iki farklı görüş bulunmaktadır. Bir görüşe göre, çocuğa vasi tayin edilebilmesi için öncelikle, çocuk üzerindeki velayetin kaldırılması gerekir ve ayrıca velayetin hem anne hem de babadan kaldırılmasını gerektiren bir sebep olmalıdır; zira velayetin kaldırılmasına ilişkin şartlar ebeveynlerden sadece birisi bakımından gerçekleşmişse çocuğun velayetinin diğer ebeveyne bırakılması gerekir.

Diğer bir görüşe göre ise durum ve koşullar çerçevesinde çocuğun yararı kendisine vasi tayin edilmesini gerekli kılıyorsa, örneğin iki taraf da çocuğu istemediklerini beyan etmişse hakim, çocuğa vasi tayin edebilir. Yargıtay ise bu konuda değişken bir tutum sergilemiştir. Çocuğa vasi tayin edilebilmesi için hem anne hem de baba yönünden velayetin kaldırılması şartlarının gerçekleşmesi aranmamalıdır. Zira çocuğun yararına aykırı olan her durumda velayetin kaldırılması için TMK’da aranan şartların oluşmuş olması beklenemez.

Sırf bu şartlar oluşmadı diye çocuk, yararına aykırı bir durumda kaderine terk edilmemelidir. Bu nedenle somut durumda sadece çocuğun yararı ilkesinin çocuğa vasi tayin edilmesini gerektirip gerektirmediğine bakılması ile yetinilmelidir.

Boşanma davası sırasında, her iki ebeveyn bakımından da velayetin kaldırılmasını gerektiren sebeplerden biri gerçekleşmiş ise bu durumda çocuğun velayet altında bırakılması söz konusu olamayacağından, ilgili sebebe göre hakimin, TMK-m.348 veya TMK-m.349 uyarınca anne ve babadan velayeti kaldırarak çocuğu vesayet altına alması ve ona bir vasi tayin etmesi gerekecektir.

Adana Avukat Saim İncekaş -Velayeti Değiştirme Avukatı

Son düzenleme tarihi 23 Şubat 2020 22:17

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.