Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Boşanma Davasında Cevap Dilekçesi Verilmese de Tanık Dinletebilir Miyim?

Maalesef bu durumda tanık dinletilemez artık. Karşı taraf tanıklarına çok iyi, tuzak sorular ile hazırlanmanızı öneririm. Ayrıca karşı dava açmanızı ve karşı davanızda tanık bildirerek bu tanıkların dinletilmesini sağlayabilirsiniz. Bu durumda karşı dava ile asıl dava birleşir. Karşı davanızı açarken “tensiben birleştirme taleplidir” beyanında bulunmanızda fayda var.

Karşı dava ayrı bir davadır. Bu yeni davada ileri sürülen maddi vakıaların ispatı için delillerinizi sunabilirsiniz. Şunu özellikle belirtmekte fayda var, birleşseler de her ikisi ayrı davadır ve ilk davada tanık dinletemezsiniz, ikinci davada dinletebilirsiniz. İlk davada davacı iddialarını ispatlayabilirse davanın kabulüne karar verilecek, o dosya için yapabileceğiniz tek şey davacı tanıklarının açıklarını bulmak olur.

Karar Aşamasına Gelmiş Bir Dosya Dahi Karşı Dava Açılarak Birleştirilebilir

Karar aşamasına gelmiş bir davada başıma geldi. Birleştirme talepli yeni dava açtım. İlk davanın duruşmasında da birleştirmenin beklenmesini talep ettim. Hakim hiç oralı olmadı. Davacı taraf dinlenmeyen son tanığından feragat edip, karar verilmesini talep etti. Ben de oradan yakalayıp, tanığın dinlenmesinde ısrar ettim. Mecburen celse attı. Bu arada davalar birleştirildi. Deliller toplandı. Sonuç başarılı… Her ne kadar iki ayrı dava olsa da her ikisinde de araştırılan konu kusur idi. İlk davanın reddine, birleşen davanın kabulüne karar verildi.

Boşanma Davasında Cevap Dilekçesi Verilmese de Tanık Dinletebilir Miyim

Cevap Süresini Kaçırmış Olsanız Da Tanıklarınızı İlk Duruşmada Hazır Tutup Şansınızı Deneyin(Türk Hukuku Mucizeler Diyarına Hoşgeldiniz)

Siz yine de tanıklarınızı getirin dinlemiyorsa istinaftan döner; tanık listesi de sunun. Son dönemde Yargıtay’ın bu şekilde çelişkili kararları çıktı. Tabii çoğunluk bu durumu hukuka aykırı bulunsa da mahkeme kararı kesinleşti ve icrasına dahi başlandı. Her ne kadar bu durumu biz de hoş karşılamasak da; benim amacım deneyim ve pratiği bizzat nesillere aktarmaktan ibaret…

Son düzenleme tarihi 5 Kasım 2020 15:38

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.