Boşanma Davasına Karşı Dava Olarak Nafaka Davası Açmak- Yargıtay Kararı

Mar 22, 2020 | Boşanma Avukatı, Nafaka Usul

Boşanma Davasına Karşı Dava Olarak Nafaka Davası Açmak

Mahkemece; “ davacının toplum içinde eşini küçük düşürüp aşağıladığı, başka bir kadın yüzünden müşterek haneyi terk edip gittiği, halen de bu kadınla birlikte yaşadığı, evlilik birliğine ilişkin görevlerini yerine getirmediği, bu sebeplerle davacının tam kusurlu olduğu, davalıya atfedilebilecek bir kusur bulunmadığı” gerekçesiyle boşanma davası reddedilmiş, davalı tarafından açılan nafakaya ilişkin karşılık dava kabul edilmiştir.

Davacı-davalının eşini aşağıladığı ve evlilik birliğine ilişkin görevlerini yerine getirmediği yapılan soruşturma ve toplanan delillerle gerçeklemiş ise de, bunların yanında sadakat yükümlülüğünü ihlal ettiğini kabule yeterli delil bulunmamaktadır. Bu durumda yerel mahkeme kararının gerekçesinde yer alan “ davacı-davalının başka bir kadınla birlikte yaşadığına” ilişkin kısmın gerekçeden çıkartılması suretiyle gerekçenin düzeltilmesi, sonucu itibarıyla doğru olan hükmün onanmasına karar verilmesi gerekmiştir. (Y2HD, 24.10.2011, E. 2010/16567, K. 2011/16856.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Boşanma Davasına Karşı Dava Olarak Nafaka Davası Açmak

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.