Boşanma Davasına İtiraz Kötü Niyetli Olmamalıdır- Yargıtay Kararı

Mar 22, 2020 | Boşanma Avukatı

Boşanma Davasına İtiraz Kötü Niyetli Olmamalıdır

Toplanan delillerle, davacı kocanın birlik görevlerini yapmaktan kaçınması ve sadakatsiz davranışlar içine girmesine karşılık, davalı kadının da eşine yönelik ağır hakaretlerde bulunduğu anlaşılmaktadır. Gerçekleşen bu olaylar karşısında evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı ve ortak hayatın devamına imkan kalmadığı sabittir. Evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına neden olan olaylarda davacı koca daha fazla kusurlu ise de, davalı kadının da az da olsa kusurunun bulunduğu, evliliğin devamında taraflar için bir yarar kalmadığı, bu nedenle davalının davaya itirazının hakkın kötüye kullanılması niteliğinde olduğu; böylece Türk Medeni Kanununun 166/2.maddesinin koşullarının davada gerçekleştiği halde; yetersiz gerekçeyle davanın reddine karar verilmesi isabetsiz olup; bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 26.09.2011, E. 2010/12753, K. 2011/14037.)

 

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.