Boşanma Davası Tarihinden Sonra Alınan Mal Bölüşülmez

Kas 30, 2020 | Boşanmada Mal Paylaşımı

Mal rejiminin sona erdiği boşanma dava tarihinden sonra edinilen mallarla ilgili mal rejiminden kaynaklanan alacak isteme olanağı yoktur.

Yargıtay Kararı:

Dosya muhtevasına, dava evrakı ile yargılama tutanakları münderecatına, mevcut deliller mahkemece takdir edilerek karar verildiğine, birleşen davada dava konusu 35 VF 763 plakalı aracın 14.05.2002 alım tarihinin, taraflar arasında mal rejiminin sona erdiği 04.02.2002 boşanma dava tarihinden sonra, 35 CAC 30 plakalı aracın 03.12.2001 alım tarihinin tarafların fiili ayrılık tarihinden sonra olup bu araçlarla ilgili mal rejiminden kaynaklanan alacak isteme imkanı olmadığına, diğer dava konusu üç adet taşınmazla ilgili edinilmelerinde davacı Ayşe’nin katkısının olduğu ispat edilemediğine, asıl davada dava konusu edilen malvarlığı ile birlikte hakkaniyet ve fedakarlığın denkleştirilmesi kavramları da bütün olarak değerlendirildiğinde mahkemece birleşen davanın yazılı şekilde reddine karar verilmiş olmasında bir isabetsizlik bulunmadığına göre davalı-birleşen davanın davacısı Ayşe vekilinin bu bölüme yönelen temyiz itirazları da yerinde görülmemiştir. (Y8HD, 27.12.2011, E. 2011/6811, K. 2011/7727)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.