Boşanma Davası Öncesinde Velayet Hakkı Kime Aittir

Ağu 1, 2019 | Velayet Hakkı

Boşanma Öncesinde Velayet Hakkı

Eşlerden biri, ortak hayat sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya ailenin huzuru ciddi biçimde tehlikeye düştüğü sürece ayrı yaşama hakkına sahiptir (TMK md. 197/1).

Birlikte yaşamaya ara verilmesi haklı bir sebebe dayanıyorsa hakim, eşlerden birinin istemi üzerine birinin diğerine yapacağı parasal katkıya, konut ve ev eşyasından yararlanmaya ve eşlerin mallarının yönetimine ilişkin önlemleri alır (TMK md. 197/2). (1)

Eşlerden biri, haklı bir sebep olmaksızın diğerinin birlikte yaşamaktan kaçınması veya ortak hayatın başka bir sebeple olanaksız hale gelmesi üzerine de maddede belirtilen istemlerde bulunabilir (TMK md. 197/3).

Eşlerin ergin olmayan çocukları varsa hakim, ana ve baba ile çocuklar arasındaki ilişkileri düzenleyen hükümlere göre gereken önlemleri alır (TMK md. 197/4).

Evlilik birliği devam ederken eşlerden herhangi birinin evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmemesi veya evlilik birliğine ilişkin önemli bir konuda uyuşmazlığa düşülmesi halinde diğer eş hakime başvurarak gerekli önlemlerin alınmasını talep edebilirler.(2)

Eşlerden biri, ortak hayat sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya ailenin huzuru ciddi biçimde tehlikeye düştüğü sürece ayrı yaşama hakkına sahiptir. Eşlerin ergin olmayan çocukları varsa hâkim, ana ve baba ile çocuklar arasındaki ilişkileri düzenleyen hükümlere göre gereken önlemleri alır.

Bu çerçevede geçici nitelikte velayet konusunda karar verilmesini talep edebilir. Geçici nitelikte de olsa velayet konusunda bir karar verilmeden kişisel ilişki konusunda bir karar verilemez. Bu durumda ayrı yaşamakta haklı olan eş ve ayrı yaşamakta haklılık şartı aranmaksızın ergin olmayan çocuk için hükmedilecek nafaka, tedbir nafakasıdır.

Geçici tedbir mahiyetinde bile olsa, hakim velayet konusunda karar vermeden önce taraf teşkili sağlamalı, tarafları dinlemeli ve daha sonra karar verilmelidir. Geçici tedbir mahiyetinde velayet ve tedbir nafakası konusunda karar verme görevi aile mahkemesine aittir. Yetkili mahkeme ise, boşanma davasından bağımsız olarak açılmış ise eşlerden her hangi birisinin yerleşim yeri mahkemesidir.

Yargıtay Kararı


Evlilik Dışında Doğan Çocuğun Velayeti Anneye Aittir

Olayda, küçük Muhammet Kürşat’ın, Derya ve Samet’in evlilik dışı birlikteliğinden dünyaya geldiği, baba Samet tarafından tanınarak baba ve küçük arasında soybağının kurulduğu, ancak velayet hakkının anne Derya’da olduğu tartışmasızdır. (TMK m. 337/1). (Yargıtay 2. HD., 08.06.2017, E. 2017/1712, K. 2017/7123).

Kaynak:

  1. “… 4721 sayılı TMK’nın 186/3. maddesinde; eşlerin birliğin giderlerine güçleri oranında katılacağı ifade edilmiş, 197/2. maddesinde de; birlikte yaşamaya ara verilmesi haklı bir sebebe da- yanıyorsa hâkim, eşlerden birinin istemi üzerine birinin diğerine yapacağı parasal katkıya, konut ve ev eşyasından yararlanmaya ve eşlerin mallarının yönetimine ilişkin önlemleri alır, denilmiştir. …”. Yargıtay 3. HD„ 06.03.2017, E. 2016/13811, K. 2017/2522.
  2. “… Eşlerden biri, ortak hayatı sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya ailenin huzuru ciddi biçimde tehlikeye düştüğü sürece ayrı yaşama hakkına sahiptir (TMK md. 197/1) Eşlerin ergin olmayan çocukları varsa hakim, ana ve baba ile çocuklar arasındaki ilişkileri düzenleyen hükümlere göre gereken önlemleri alır. (TMK md. 197/son) Taraflar arasındaki evlilik birliğinin devam ediyor olması, çocuklarla ilgili gerekli önlemlerin alınmasına engel değildir. Davacı-davalı kocanın, tanık anlatımlarından başka bir kadınla yaşadığı ve birlik görevlerini yerine getirmediği anlaşılmaktadır. Gerçekleşen bu durum karşısında; Türk Medeni Kanunu’nun 197/son maddesi kapsamında bir önlem olarak, geçici velayet düzenlemesi yapılması gerekirken, bu talep hakkında olumlu ya da olumsuz bir karar verilmemesi usul ve yasaya aykırı olmuştur. …”. Yargıtay 2. HD., 30.03.2015, E. 2014/21385, K. 2015/5975.

Adana Barosu – Avukat Saim İncekaş -Velayet Avukatı

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

1 Yorum

  1. Ayca yilmaz

    Gecici velyeg talebinde bulundhm aacaba kac gunde belli olur? Bilgi verirseniz sevinirim. 3 bucuk yasinda bir cocugumuz var babasi bana gostermiyor.

    Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.