Boşanma davası içerisinde istenen ve hüküm altına alınan iştirak nafakalarının ret veya kabulünde taraflar yararına vekalet ücreti verilemez- Yargıtay Kararı

Nis 22, 2020 | Nafaka Avukatı

Boşanma davası içerisinde istenen ve hüküm altına alınan iştirak nafakalarının ret veya kabulünde taraflar yararına vekalet ücreti verilemez

Boşanma davası içerisinde istenen ve hüküm altına alman Türk Medeni Kanununun 169 ve 182.maddelerinden kaynaklanan tedbir ve iştirak nafakalarının ret veya kabulünde taraflar yararına vekalet ücreti verilemez. Davalı kadının karşılık davası da mevcut bulunmamasına göre lehine vekalet ücreti taktir edilmesi doğru değildir. Ancak bu yanlışlığın giderilmesi yeniden yargılama yapılmasını gerektirmediğinden hükmün bu yönden düzeltilerek onanmasına karar verilmesi gerekmiştir. (HUMK. mad.438/7)

Sonuç: Temyiz eden hükmün yukarıda gösterilen nedenle gerekçeli karann hüküm fıkrasının son paragrafındaki “Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi hükümleri gereğince 1.000.00 TL. ücreti vekaletin davacıdan tahsil edilerek davalıya verilmesine” cümlesinin hükümden çıkarılmasına, hükmün düzeltilmiş şekliyle onanmasına, (Y2HD, 19.04.2010, E. 2010/5473, K. 2010/7659.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.