Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Boşanma davalarında davalının davayı kabulü sonuç doğurmaz- Yargıtay Kararı

Boşanma davalarında davalının davayı kabulü sonuç doğurmaz

Toplanan delillerden; Davalı kocanın 06.10.2006 tarihli ihtarla eşinin eve dönmesini istediği anlaşılmaktadır. Bu ihtar, davalı kocanın davacı karısının önceki kusurlu davranışlarını affettiği, en azından hoşgörüyle karşıladığı sonucunu doğurur. Affedilmiş veya hoşgörüyle karşılanmış olaylar boşanmaya esas alınamaz. İhtardan sonra bir araya gelmeyen taraflar arasında yeni bir olay da meydana gelmemiştir.

Mahkemenin de kabulünde olduğu davalı kocanın iddia edilen cinsel rahatsızlığında tedaviden kaçındığı da kanıtlanamamıştır. Bu durumda tarafların, boşanmalarını gerektirecek nitelikte kusurlu davranışlarının varlığı konusunda bir delil bulunmamaktadır. Boşanma davalarında, Türk Medeni Kanununun 166/3.maddede düzenlenen anlaşmalı boşanma dışında davalının davayı kabulü sonuç doğurmaz (TMK.md. 184/3).

Gerçekleşen bu duruma göre mahkemece davanın reddine karar verilmesi gerekirken, kabulü ile boşanmaya karar verilmesi doğru değil ise de; boşanma hükmü temyiz edilmediğinden; bozma nedeni yapılmamış; yanlışlığa değinilmekle yetinilmiştir. (Y2HD, 27.01.2011, E. 2010/21473, K. 2011/1488.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 20 Mayıs 2020 12:31

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.