Boşanma davalarında davalının davayı kabulü sonuç doğurmaz- Yargıtay Kararı

Mar 22, 2020 | Boşanma Avukatı

Boşanma davalarında davalının davayı kabulü sonuç doğurmaz

Toplanan delillerden; Davalı kocanın 06.10.2006 tarihli ihtarla eşinin eve dönmesini istediği anlaşılmaktadır. Bu ihtar, davalı kocanın davacı karısının önceki kusurlu davranışlarını affettiği, en azından hoşgörüyle karşıladığı sonucunu doğurur. Affedilmiş veya hoşgörüyle karşılanmış olaylar boşanmaya esas alınamaz. İhtardan sonra bir araya gelmeyen taraflar arasında yeni bir olay da meydana gelmemiştir.

Mahkemenin de kabulünde olduğu davalı kocanın iddia edilen cinsel rahatsızlığında tedaviden kaçındığı da kanıtlanamamıştır. Bu durumda tarafların, boşanmalarını gerektirecek nitelikte kusurlu davranışlarının varlığı konusunda bir delil bulunmamaktadır. Boşanma davalarında, Türk Medeni Kanununun 166/3.maddede düzenlenen anlaşmalı boşanma dışında davalının davayı kabulü sonuç doğurmaz (TMK.md. 184/3).

Gerçekleşen bu duruma göre mahkemece davanın reddine karar verilmesi gerekirken, kabulü ile boşanmaya karar verilmesi doğru değil ise de; boşanma hükmü temyiz edilmediğinden; bozma nedeni yapılmamış; yanlışlığa değinilmekle yetinilmiştir. (Y2HD, 27.01.2011, E. 2010/21473, K. 2011/1488.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Boşanma davalarında davalının davayı kabulü sonuç doğurmaz

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.