Boşandım Eşim Evden Çıkmıyor, Boşanan Eşin Evden Tahliyesi

Boşanan Eşin Evden Tahliyesi Nasıl Olur?

          Boşanan Eşin Evden Tahliyesi Süreci

Boşandığınız eşiniz hala size ait bir mülkte oturmaya devam mı ediyor? Bu gibi durumlara boşanma davaları sonrasında sıkça rastlanmaktadır. Mahkeme kararı ile boşanılan eş düzenini bozmak istememekte ve yaşanılan ortak evi terk etmemekte diretmektedir. Bu durumda hukuken mülkiyeti size ait olan bir evden eski eşinizin ayrılmak istememesi durumu ‘fuzuli işgal’ olarak adlandırılmaktadır. Böyle bir durumda bir avukat aracılığı ile ‘boşanan eşin evden tahliyesi prosedürü‘ başlatılmalıdır.

Boşanan eşin evden tahliyesi davasına ‘elatmanın önlenmesi’ davası denmektedir.

Boşanınca Evden Kim Gider?

Halk arasında tarafımıza en çok iletilen sorulardan birisi de budur. Boşanma davası sonucu mahkeme kararında ortak konutun mülkiyeti hangi tarafa verilmiş ise mülk sahibi olmayan diğer eş evi terk etmek durumundadır. Dolayısı ile boşanınca evden gidecek eş, ortak konutun mülk sahibi olmayan taraftır.

Eşe Karşı Tahliye Davası Hangi Mahkemede Açılır?

Eşe karşı açılan tahliye davası  4721 sayılı Türk Medeni Kanununun (TMK) 683 üncü maddesine dayalı olarak elatmanın önlenmesi davası olarak nitelenmektedir. Dolayısı ile ilgili dava ‘genel mahkemeler’de yani asliye hukuk mahkemesinde açılmalıdır.(Esas : 2014/10323, Karar : 2015/11346)

Çekişmeli boşanmada evin tahliyesi durumu ayrık olmak üzere mülkiyet hakkına dayanan ‘boşanan eşin evden tahliyesi’nde yetkili mahkeme asliye hukuk mahkemeleridir.

Boşanma Sürecinde Evde Kim Kalır?

Boşanma sürecinden anlaşılması gereken, henüz boşanma davasının sürdüğü ve bir karara bağlanmamış olduğu süreçtir. Bu süreçte boşanma kararı kesinleşmediği için eşler halen hukuken evli olarak nitelendirilirler. Dolayısı ile ortak konutta halen birlikte yaşamaya devam eden eşlerden birisi diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayamaz. Ancak boşanma kararının kesinleşmesi ile yukarıda anlattığımız üzere boşanan eşin evden tahliyesi prosedürünü bir avukat aracılığı ile uygulamanız gerekir.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Ayrıca

Boşanma Davasında Tanık Beyanlarına Karşı Beyan Dilekçesi

Boşanma davalarında olmazsa olmazlardan birisi “tanık beyanlarına karşı beyan dilekçesidir.” Boşanma davalarında en etkili ispat …

3 yorumlar

  1. Merhaba Ulaş Alkan ben eşim bana boşanma davası açtı 19 yıllık evliydik şiddetli geçimsizlikten dolayı kısaca olay şöyke gelişti annem 2019 yılında kansere yakalandı maddi manevi yordu beni annemi kasım ayında kaybettik sonrasında kendimi toparlıyamadım eşim ve ailesi üzerine çok gelmeye başladılar şiddet kullanmadım ama hakaret etmişimdir 14 şubatta anlaşmalı boşandık mahkemede eşyaları istemedi ve 2 çocuklarımızında babada kalması için hakime hanımın karşısında imza attı gidipte kararı almadık. Ben ayrı bir eve geçtim barışmak için elimden geleni yaptım lakin beni her yerden engelledi aileside telefonlarımı engellemiş ama şimdi evi terk etmesini istiyorum bu hakkım varmı?

  2. Nurettin Kalaycıoğlu

    İyi günler efendim yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    Anlaşmalı olarak on ay önce eşimle boşandık.Esim tapusu bana ait olan evimde oturmaktadır.Kendisine ilk başta anlayış göstererek müsade etmeme rağmen evimden çıkmak istememektedir.Ben boşandıktan sonra yine bana ait olan yazlik evimde yaşamaktayım.Tahliye davası açabilir miyim?,karar süresi ne kadardır.?Ayrica eşim daha uzun yıllar oturmaya devam ederse tahliyesi zorlasirmi hak talep edebilirmi? Saygilarimla

    • Merhaba eşim ile şuan çekişmeli boşanma surecindeyiz. Kendime vurur darp etti derim diye beni evden uzaklaştırdı.çocuğum da bu olaylara şahit oldugundan ayri eve çıkmak zorunda kaldim. Şuan bana ait olan ev ile birlikte ortak malimiz olan iki daieninde kiralarini alıyor. Şu durumda kendi adıma kayıtlı evden uzaklastirma isteyebilirmiyim. 3 tane evimiz olmasına rağmen ben şuan kiradayim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: