Bir Sayfa Seçin

Boşandım Eşim Evden Çıkmıyor, Boşanan Eşin Evden Tahliyesi

Boşanan Eşin Evden Tahliyesi Nasıl Olur?

          Boşanan Eşin Evden Tahliyesi Süreci

Boşandığınız eşiniz hala size ait bir mülkte oturmaya devam mı ediyor? Bu gibi durumlara boşanma davaları sonrasında sıkça rastlanmaktadır. Mahkeme kararı ile boşanılan eş düzenini bozmak istememekte ve yaşanılan ortak evi terk etmemekte diretmektedir. Bu durumda hukuken mülkiyeti size ait olan bir evden eski eşinizin ayrılmak istememesi durumu ‘fuzuli işgal’ olarak adlandırılmaktadır. Böyle bir durumda bir avukat aracılığı ile ‘boşanan eşin evden tahliyesi prosedürü‘ başlatılmalıdır.

Boşanan eşin evden tahliyesi davasına ‘elatmanın önlenmesi’ davası denmektedir.

Boşanınca Evden Kim Gider?

Halk arasında tarafımıza en çok iletilen sorulardan birisi de budur. Boşanma davası sonucu mahkeme kararında ortak konutun mülkiyeti hangi tarafa verilmiş ise mülk sahibi olmayan diğer eş evi terk etmek durumundadır. Dolayısı ile boşanınca evden gidecek eş, ortak konutun mülk sahibi olmayan taraftır.

Eşe Karşı Tahliye Davası Hangi Mahkemede Açılır?

Eşe karşı açılan tahliye davası  4721 sayılı Türk Medeni Kanununun (TMK) 683 üncü maddesine dayalı olarak elatmanın önlenmesi davası olarak nitelenmektedir. Dolayısı ile ilgili dava ‘genel mahkemeler’de yani asliye hukuk mahkemesinde açılmalıdır.(Esas : 2014/10323, Karar : 2015/11346)

 

Çekişmeli boşanmada evin tahliyesi durumu ayrık olmak üzere mülkiyet hakkına dayanan ‘boşanan eşin evden tahliyesi’nde yetkili mahkeme asliye hukuk mahkemeleridir.

Boşanma Sürecinde Evde Kim Kalır?

Boşanma sürecinden anlaşılması gereken, henüz boşanma davasının sürdüğü ve bir karara bağlanmamış olduğu süreçtir. Bu süreçte boşanma kararı kesinleşmediği için eşler halen hukuken evli olarak nitelendirilirler. Dolayısı ile ortak konutta halen birlikte yaşamaya devam eden eşlerden birisi diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayamaz. Ancak boşanma kararının kesinleşmesi ile yukarıda anlattığımız üzere boşanan eşin evden tahliyesi prosedürünü bir avukat aracılığı ile uygulamanız gerekir.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

0 0 oy
Makale Puanı

Ağu 11, 2018 | Boşanma Avukatı | 1 Yorum

Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş

Adana İncekaş Hukuk Bürosu

Avukat Saim İncekaş. Adana’da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eski
Yeni En çok oylanan
Yazı içi yorum
Tüm yorumları göster

Şanslı Söz

“İnsan; Avukatı, tutacağı herhangi bir işin istikbalini gösteren ışığı, düştüğü herhangi bir felaketin kurtarıcısı, bir hayatı karanlık görmekten doğan ümitsizlik buhranlarının gidericisi; yaralanan yüreğinin dermanı, kırılan izzeti nefsinin tamircisi, tehlikede gördüğü hayatının koruyucusu tanır”.
(Refik İnce, Avukat, İzmir Barosu Dergisi, Y. 1935, S. sh. 19)

Dünya Dilleri

Sitedeki Metinlerin Renk Kodlaması

İddia, davacı beyanı, öne sürülen argüman rengi = kırmızı

Savunma, itiraz, davalı beyanları = bordo

Yüksek mahkeme lafzı, içtihat niteliğindeki bilgi ve tanım içeren beyanlar = turuncu

Yüksek mahkeme tarafından bozulan yerel mahkemenin verdiği karar = kahverengi

Makale yazarının kişisel yorumu = zeytin rengi

Yüksek Mahkemenin somut vakıa tespiti = indigo

BİR YORUM-SORU-CEVAP BIRAKIN!

Sayfanın alt kısmından konu ile alakalı yorum-soru-cevap-düzeltmelerinizi iletiniz.

AvukatBirlik.Com’a katılın!

Kolektif bir mecra olan avukatbirlik.com yeni nesil sosyal medya, makale, forum ve hatta ticaret konularında avukatların kendisini ifade edebileceği ve bir parçası olabileceği dinamik bir alan.

avukatbirlik.com – Tıklayınız