Boşandım Eşim Evden Çıkmıyor, Boşanan Eşin Evden Tahliyesi

Boşanan Eşin Evden Tahliyesi Nasıl Olur?

          Boşanan Eşin Evden Tahliyesi Süreci

Boşandığınız eşiniz hala size ait bir mülkte oturmaya devam mı ediyor? Bu gibi durumlara boşanma davaları sonrasında sıkça rastlanmaktadır. Mahkeme kararı ile boşanılan eş düzenini bozmak istememekte ve yaşanılan ortak evi terk etmemekte diretmektedir. Bu durumda hukuken mülkiyeti size ait olan bir evden eski eşinizin ayrılmak istememesi durumu ‘fuzuli işgal’ olarak adlandırılmaktadır. Böyle bir durumda bir avukat aracılığı ile ‘boşanan eşin evden tahliyesi prosedürü‘ başlatılmalıdır.

Boşanan eşin evden tahliyesi davasına ‘elatmanın önlenmesi’ davası denmektedir.

Boşanınca Evden Kim Gider?

Halk arasında tarafımıza en çok iletilen sorulardan birisi de budur. Boşanma davası sonucu mahkeme kararında ortak konutun mülkiyeti hangi tarafa verilmiş ise mülk sahibi olmayan diğer eş evi terk etmek durumundadır. Dolayısı ile boşanınca evden gidecek eş, ortak konutun mülk sahibi olmayan taraftır.

Eşe Karşı Tahliye Davası Hangi Mahkemede Açılır?

Eşe karşı açılan tahliye davası  4721 sayılı Türk Medeni Kanununun (TMK) 683 üncü maddesine dayalı olarak elatmanın önlenmesi davası olarak nitelenmektedir. Dolayısı ile ilgili dava ‘genel mahkemeler’de yani asliye hukuk mahkemesinde açılmalıdır.(Esas : 2014/10323, Karar : 2015/11346)

Çekişmeli boşanmada evin tahliyesi durumu ayrık olmak üzere mülkiyet hakkına dayanan ‘boşanan eşin evden tahliyesi’nde yetkili mahkeme asliye hukuk mahkemeleridir.

Boşanma Sürecinde Evde Kim Kalır?

Boşanma sürecinden anlaşılması gereken, henüz boşanma davasının sürdüğü ve bir karara bağlanmamış olduğu süreçtir. Bu süreçte boşanma kararı kesinleşmediği için eşler halen hukuken evli olarak nitelendirilirler. Dolayısı ile ortak konutta halen birlikte yaşamaya devam eden eşlerden birisi diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayamaz. Ancak boşanma kararının kesinleşmesi ile yukarıda anlattığımız üzere boşanan eşin evden tahliyesi prosedürünü bir avukat aracılığı ile uygulamanız gerekir.

bir yorum bırakın

tr Türkçe
X
error: Sağ tıklama özelliği kapalıdır.