Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Boşanan eşin boşandığı eşine karşı bakım yükümlülüğü bulunmamaktadır- Yargıtay Kararı

Boşanan eşin boşandığı eşine karşı bakım yükümlülüğü bulunmamaktadır

Destek tazminatının yasal dayanağı, Borçlar Yasasının 45. maddesi olup aynı maddenin 2. fıkrasında “Ölüm neticesi olarak diğer kimseler müteveffanın yardımından mahrum kaldıkları takdirde, onların bu zararını da tazmin etmek lazım gelir” denilmektedir.

Davacı X, kaza tarihinden önce miras bırakandan boşanmıştır. Dosya arasında bulunan nüfus kayıt örneğine göre, trafik kazasında yaşamını yitiren X, davacı X’ten boşandıktan sonra bir başka evlilik yapmış, sonra bu eşinden de boşanmıştır. Davacı, eşinden onun yurt dışında çalışabilmesi için yabancı bir bayanla evlenebilmesi için boşandığını, esasen birlikte yaşadıklarını savunmuş ise de MK.nun 2. maddesinde açıklanan ” herkes haklarını kullanırken ve borçlarını yerine getirirken dürüstlük kurallarına uymak zorundadır. Bir hakkın açıkça kötüye kullanılmasını hukuk düzeni korumaz” ilkesi gereğince davacının bu iddiası hakkın kötüye kullanılması olarak değerlendirilmeli, yasal olarak trafik kazasında yaşamını yitiren X’in davacı X’e bakım yükümlülüğü bulunmadığından davacı X’in maddi tazminat isteminin reddine karar verilmesi gerekir. Yanlış değerlendirme ile istemin kısmen kabulü doğru olmayıp bozmayı gerektirmiştir. (Y4HD, 06.12.2011, E. 2010/11923, K. 2011/13066.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 20 Nisan 2020 15:22

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.