Boşanan eşin boşandığı eşine karşı bakım yükümlülüğü bulunmamaktadır- Yargıtay Kararı

Nis 20, 2020 | Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

Boşanan eşin boşandığı eşine karşı bakım yükümlülüğü bulunmamaktadır

Destek tazminatının yasal dayanağı, Borçlar Yasasının 45. maddesi olup aynı maddenin 2. fıkrasında “Ölüm neticesi olarak diğer kimseler müteveffanın yardımından mahrum kaldıkları takdirde, onların bu zararını da tazmin etmek lazım gelir” denilmektedir.

Davacı X, kaza tarihinden önce miras bırakandan boşanmıştır. Dosya arasında bulunan nüfus kayıt örneğine göre, trafik kazasında yaşamını yitiren X, davacı X’ten boşandıktan sonra bir başka evlilik yapmış, sonra bu eşinden de boşanmıştır. Davacı, eşinden onun yurt dışında çalışabilmesi için yabancı bir bayanla evlenebilmesi için boşandığını, esasen birlikte yaşadıklarını savunmuş ise de MK.nun 2. maddesinde açıklanan ” herkes haklarını kullanırken ve borçlarını yerine getirirken dürüstlük kurallarına uymak zorundadır. Bir hakkın açıkça kötüye kullanılmasını hukuk düzeni korumaz” ilkesi gereğince davacının bu iddiası hakkın kötüye kullanılması olarak değerlendirilmeli, yasal olarak trafik kazasında yaşamını yitiren X’in davacı X’e bakım yükümlülüğü bulunmadığından davacı X’in maddi tazminat isteminin reddine karar verilmesi gerekir. Yanlış değerlendirme ile istemin kısmen kabulü doğru olmayıp bozmayı gerektirmiştir. (Y4HD, 06.12.2011, E. 2010/11923, K. 2011/13066.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.