Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerini yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Boşanan Eş Miras Alır Mı?

Boşanan Eş Miras Alır Mı?

Boşanma hükmünün kesinleşmesinden sonra karı ve koca birbirinin kanuni mirasçısı olamazlar. Gerçi MK. m. 146/11 hükmünde «boşanan karı koca, birbirinin kanuni mirasçısı olamaz» denilmekle bu sonucun boşanma kararının verildiği anda mı, yoksa kararın kesinleştiği anda mı doğacağı hususunda bir tereddüt yaratılmış ise de, bugün doktrinde genellikle bu sonucun doğması için, hükmün kesinleşmiş olmasının gerekeceği kabul edilmektedir.

Özet olarak boşanan eş miras alamaz. Boşanma davanın sona erip kesinleştiği tarihte sonuç doğuracaktır. Boşanma avukatı hak kaybı yaşanılmaması için büyük önem arz edecektir.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Son düzenleme tarihi 17 Ocak 2020 20:12

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.