Borsa Oynayan Borçlunun Hisseleri Nasıl Haczedilir?

May 28, 2020 | İcra Hukuku

Borsa Oynayan Borçlunun Hisseleri Nasıl Haczedilir?

  1. Hisse senetleri bireyin sözleşmeyle bağlı olduğu aracı kurum marifetiyle yönetilmektedir. IIK 89 maddesi gereğince o aracı kuruma tebliğ edilip şayet hisse senedi aracı kurumda mevcut ise 89 maddesi gereğince ikinci haciz ihbarı gönderilecektir.Daha sonra satış işlemleri borsada gerçekleşecektir.
  2. Bankalarda yatırım hesabı oluyor orada nakit parası ile istediğiniz şirketin hisselerini alabiliyorsunuz bunu denetleyen ve kayıtların tututuldugu “sermaye piyasası kurulu ” işlem yaptığı banka veya aracı kurum ile SPK’na müzekkere yazılırsa haciz gerçekleşir diye düşünüyorum.
  3. Hisse senetlerinin haczi noktasında “Merkezi Kaydi Sistem Kılavuzu”nda haciz işlemi ve süreçleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Kılavuz için tıklayınız.
  4. Hisse senedi alışverişinde alınan senetler Takasbank’ta işlem yapan kişi adına saklanır. Sayın Hakan beyin dediği gibi Takasbank’ a haciz müzekkeresi işinizi görür. Bazı icralar Takasbank deyince onu normal banka sanıp iik 89/1 gereği işlem yapmanızı isteyebilir…

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Üyelik avukatlara hususidir. Sağ altta yer alan canlı destek üzerinden üyelik oluşturabilirsiniz.