Borsa Oynayan Borçlunun Hisseleri Nasıl Haczedilir?

Borsa Oynayan Borçlunun Hisseleri Nasıl Haczedilir?

  1. Hisse senetleri bireyin sözleşmeyle bağlı olduğu aracı kurum marifetiyle yönetilmektedir. IIK 89 maddesi gereğince o aracı kuruma tebliğ edilip şayet hisse senedi aracı kurumda mevcut ise 89 maddesi gereğince ikinci haciz ihbarı gönderilecektir.Daha sonra satış işlemleri borsada gerçekleşecektir.
  2. Bankalarda yatırım hesabı oluyor orada nakit parası ile istediğiniz şirketin hisselerini alabiliyorsunuz bunu denetleyen ve kayıtların tututuldugu “sermaye piyasası kurulu ” işlem yaptığı banka veya aracı kurum ile SPK’na müzekkere yazılırsa haciz gerçekleşir diye düşünüyorum.
  3. Hisse senetlerinin haczi noktasında “Merkezi Kaydi Sistem Kılavuzu”nda haciz işlemi ve süreçleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Kılavuz için tıklayınız.
  4. Hisse senedi alışverişinde alınan senetler Takasbank’ta işlem yapan kişi adına saklanır. Sayın Hakan beyin dediği gibi Takasbank’ a haciz müzekkeresi işinizi görür. Bazı icralar Takasbank deyince onu normal banka sanıp iik 89/1 gereği işlem yapmanızı isteyebilir…

Son düzenleme tarihi 28 Mayıs 2020 22:25

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.