Borçlunun Kardeşine Haciz Mesajı Gönderen Avukata İdari Para Cezası Uygulandı

May 22, 2020 | KVKK

Borçlunun Kardeşine Haciz Mesajı Gönderen Avukata İdari Para Cezası Uygulandı

“Kişisel verilerin veri sorumlusu bir avukat tarafından kısa mesaj yoluyla üçüncü kişilere ifşa edilmesi hakkında” Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 14.01.2020 Tarihli ve 2020/26 Sayılı Karar Özeti

* Bankaya olan borcundan dolayı veri sorumlusu avukat tarafından İcra Dairesinde icra takibi başlatıldığı,
* İcra takibi başlatılmasından itibaren söz konusu avukatlık bürosu tarafından haciz işlemlerinin başladığına ilişkin mesajın yıllardır görüşmediği kardeşine gönderildiğini,

ifade edilerek, yukarıda belirtilen hususlar doğrultusunda konunun Kurumumuzca incelenmesi ve gereğinin yapılması talep edilmiştir.
Kurumumuz tarafından dilekçede belirtilen iddialar ile ilgili olarak veri sorumlusundan savunması istenilmiş, alınan cevabi yazıda özet olarak;

“…ilgili kişiye ait olup olmadığı bilinmeyen bir numaranın yine kimliği bilinmeyen üçüncü bir kişi vasıtasıyla edinilmesi ve ilgili kişiye ait verinin bu numaranın sahibi üçüncü kişi ile paylaşılması nedeniyle Kanunun 12 nci maddesinde düzenlenen veri güvenliğine ilişkin yükümlülüklere aykırı hareket eden veri sorumlusu hakkında Kanunun 18 inci maddesinin (1) numaralı fıkrasının (b) bendi kapsamında 50.000 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.

Anonim Yorumlar;

  1. Baroların yapamadığını KVKK yapacak muhtemelen.
  2. Avukat olarak dahi başa çıkamadığımız, ardı arkası gelmeyen aramalar, sürekli atılan hukukilikten uzak mesajlar, tüm sülaleye gönderilen 89/1ler… Vatandaş sürekli şikayet etse her gün ceza alacak bürolar var.
  3. Daha ilginç olanı borçlu şikayet etmeden önce “ neden kardeşime borçlu olduğum bilgisini verdiniz?” şeklinde avukata mail atıp, ikrar alıyor bir güzel. Avukatımız da: “Bankacılık Kanunu ve diğer mevzuatlar gereği borçluya ait telefon numarası veya ikamet adresi bilgilerinin tespit edilememesi ve ulaşılamaması durumunda başkaca tespit ettikleri telefon numarası veya adreslere bilgilendirme mesajı ve bilgilendirme mektubu gönderildiğini” belirtiyor.
  4. Bence mantıklı. İcra takibinden sonra meslektaşlarımızın yaptığı vahşice dosyayı çözme çabasıdır. Komşusuna muhtarına akrabasına eşine dostuna ulaşıp rencide ediliyor. Görüşme yapılacaksa borçlu arar kayıtları tutulur. İcra takibinden önce banka isterse uzaktan akrabasına kadar arasın.
  5. Gözümün önünde cereyan eden olay. Bir adamın borcu için adamın oğlunun eşinin annesi arandı yani dünürü. Hiçbir alakaları kan bağları yok hatta bana sorarsanız akrabalık bağı dahi yok .
  6. O nedenle bu tarz yaptırımların avukatları yıldırmaya yönelik olduğundan ziyade mesleği daha iyi yapmaya sevk edici yaptırımlar olduğu çok açık. Evet amaç müvekkil adına para tahsil etmek ama bunu yaparken meslek etiği ve insani değerler göz ardı edilmemeli her ne kadar günümüzde tahsilat yapmak zorlaşmışsa da. O nedenle 50 bin lira güzel bir rakam caydırıcı olabilir ancak dilerim ki daha yüksek cezalar uygulanır. Bu tarz bürolarda avukatların sorumluluğu tamamen personelin üstüne atmasının da önüne geçilir.
Etiketler:

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.