BORÇLUNUN EŞİNE HACİZ GELİR Mİ?

Eki 2, 2017 | İcra Hukuku

BORÇLUNUN EŞİNE HACİZ GELİR Mİ?

Evlilik duyguların paylaşıldığı bir kurum olduğu gibi aynı zamanda borçların da paylaşıldığı bir kurumdur.Boşanma esnasında eşlerin her biri diğerinin borçlarını da paylaşır.Ancak her tür borç paylaşılmak zorunda değildir.Borçlu eşin kişisel borçları, ihtiyaç kredisi borcu, çek-senet borçları gibi borçlar şahsın kendisine ait olmakta ve bu borçlar nedeniyle diğer eş sorumlu tutulamamaktadır.Örneğin boşanmada kredi kartı borçları, borçlunun kişisel borcu olarak sayılacağından diğer eşin sorumluluğuna girmeyecektir.

KREDİ İLE ALINAN KONUT BOŞANMA ESNASINDA NASIL PAYLAŞTIRILIR?

Boşanmada kredi ile alınan evin durumu ne olacaktır? Boşanma durumunda kredinin ödenen kısmı eşler arasında paylaştırılır.Kredinin devam eden kısmı ise mülkiyet hangi eşin üstünde ise o eşin borcu olarak devam eder.

Örnek: 200.000TL kredi ile alınan evin 50.000 TL kredisi ödenmiş olsun.Boşanma kararı verildikten sonra ödenmiş olan 50.000TL yarı yarıya eşler arasında paylaştırılır.Boşanma gerçekleşmiş olur.Kredisi devam eden ev ise mülkiyet hangi eşin üzerinde ise o eşin üzerinde kalmaya devam eder.

KREDİSİ ÖDENEN EV ÜZERİNDE NASIL HAK İDDİA EDEBİLİRİM?

Öncelikle içinizi rahatlaması gereken bir husus vardır ki o da şudur: Boşanmada konut için ödenen kredinin yarısını boşandığınız eşinizden isteme hakkına sahipsiniz.Aynı husus kredi ile alınan ve evlilikte kredisi ödenen araç içinde geçerlidir.Kredisi ödenen bir ev söz konusu ise ve boşanma sürecinde iseniz ‘mal tasfiye davası‘ açmanız gerekmektedir.Bu konu için deneyimli bir avukata başvurmanız önerilir.Mal tasfiye sürecini açıklamak için kanunda değişiklik yapılan yıllara göre ve evliliğin gerçekleştiği tarih çerçevesinde açılacak davanın niteliği değişmektedir.Merak edenler için kısaca konuya değinmek gerekir ise mal tasfiye davasında 4 ayrı rejim söz konusudur.Bunlar başlıklar halinde şöyledir:

1-Mallara Katılma       2-Mal Ayrılığı     3-Mal Ortaklığı     4-Paylaşmalı Mal Ayrılığı 

Mal tasfiyesi davasında eşlerin hangi rejime tabi oldukları önem arz etmektedir.Eşlerin hangi rejime bağlı olduğu eşlerin evlenme tarih ve gününe göre belirlenmektedir.Medeni Kanun’unumuza 2002’de yapılan değişiklikler sonucu ana hatları ile 2002’den önce edinilen mallar hangi eşin üstünde ise o eşin üstünde kalmaya devam etmekte, 2002 tarihinden sonra ise genel hükümlere dayanılarak eşlerin katkı payı kadar malvarlığı üzerinde hak iddia edebildiği söylenebilir.

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.