Birlikte yaşamaktan kaçınma sebebiyle manevi tazminata hükmolunamaz- Yargıtay Kararı

Nis 21, 2020 | Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

Birlikte yaşamaktan kaçınma sebebiyle manevi tazminata hükmolunamaz

Toplanan delillerden, davalı kocanın düğün töreninden sonra davacıyla birlikte yaşamaktan ve evliliğin gerektirdiği görevleri yapmaktan kaçındığı, mahkemenin de bu nedenle davalıyı kusurlu sayarak boşanmaya karar verdiği anlaşılmaktadır.

Mahkemenin davalının sabit olan bu kusurlu davranışı nedeniyle boşanma kararı vermesinde bir yanlışlık yoksa da; boşanmaya neden olan bu olayın davacının kişilik haklarına saldırı teşkil etmesi söz konusu değildir.

Bu nedenle, Türk Medeni Kanununun 174/2. maddesindeki manevi tazminat verilmesi koşullan oluşmadığı halde, yazılı şekilde davacı yaranna manevi tazminata hükmedilmesi isabetsiz olup bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 31.10.2011, E. 2010/18095, K. 2011/17559.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.