Birlik Görevlerini Yerine Getirmemek Boşanma Sebebidir- Yargıtay Kararı

Mar 22, 2020 | Cinsel Şiddet

Birlik Görevlerini Yerine Getirmemek Boşanma Sebebidir

Toplanan delillerden; tarafların 2008 yılma kadar aynı konutta kalmalarına rağmen uzun zamandır kan koca gibi yaşamayı bırakmış oldukları; harcamalarını ve kullandıkları eşyaları bile ayırdıkları davacı kocanın 2008 yılı Aralık ayında ortak konutu terkederek birlikte yaşamaktan kaçındığı; davalı kadının ise birlik görevlerini yerine getirmediği; böylece tarafların eşit kusurlu davranışları sonucu, evlilik birliğinin temelinden sarsılmış olduğu ve Türk Medeni Kanununun 166/1. maddedeki boşanma koşullarının gerçekleştiği anlaşılmaktadır. Bu durumda, davanın kabulüyle boşanmaya karar verilecek yerde, yazılı şekilde davanın reddine karar verilmesi isabetsiz olup; bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 14.03.2011, E. 2010/3554, K. 2011/4452.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Birlik Görevlerini Yerine Getirmemek Boşanma Sebebidir

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.