Birlik görevlerini ağır şekilde ihmal edip sadakatsiz davranışlarda bulunan eşine karşı saldırgan davranışlar sergileyen davalı eşin boşanmaya karşı çıkması hakkın kötüye kullanılması niteliğindedir- Yargıtay Kararı

Mar 22, 2020 | Cinsel Şiddet

Birlik görevlerini ağır şekilde ihmal edip sadakatsiz davranışlarda bulunan eşine karşı saldırgan davranışlar sergileyen davalı eşin boşanmaya karşı çıkması hakkın kötüye kullanılması niteliğindedir

Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden; davacı kocanm birlik görevlerini ağır şekilde ihmal ettiği, sadakatsiz davranışlar da bulunduğu, davalı kadının da eşine karşı saldırgan davranışlar sergilediği anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve evliliğin devamına imkan bırakmayacak nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Gerçekleşen olaylar karşısında davacı daha ziyade kusurludur.

Davalının boşanmaya karşı çıkmasının hakkın kötüye kullanılması niteliğinde olduğu, birliğin devamında davalı ve müşterek çocuklar bakımından korunmaya değer bir yarar kalmadığı ve Türk Medeni Kanununun 166/2. Maddesinin koşullarının da davada gerçekleştiği halde boşanmaya karar vermek gerekirken isteğin reddi doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 18.07.2011, E. 2010/11724, K. 2011/12477.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Üyelik avukatlara hususidir. Sağ altta yer alan canlı destek üzerinden üyelik oluşturabilirsiniz.