Bir ebeveynin sadakat yükümlülüğüne aykırı davranışta bulunması velayetin o ebeveyne verilmemesi için tek başına yeterli bir gerekçe değildir- Yargıtay Kararı

Nis 22, 2020 | Velayet Yargıtay Kararları

Bir ebeveynin sadakat yükümlülüğüne aykırı davranışta bulunması velayetin o ebeveyne verilmemesi için tek başına yeterli bir gerekçe değildir

Velayetin düzenlenmesinde asıl olan çocukların üstün yarandır. Küçük yaştaki çocuklar; anne şefkat, ilgi ve sevgisine daha çok ihtiyaç duyacaklarından; velayet görevini yapmasında önemli bir sakınca bulunmadığı takdirde; velayetin anneye verilmesi tercih edilmelidir.

Aynca, çocuklann kardeşlik duygulanımı gelişmesi, paylaşmayı öğrenmeleri bakımından; velayetlerin farklı ebeveyne verilmesini haklı kılacak çocuklann üstün yararlan bulunmadığı takdirde; kardeşler birbirinden aynlmayacak şekilde velayet düzenlemesi yapılmalıdır. Bir ebeveynin sadakat yükümlülüğüne aykın davranışta bulunması velayetin o ebeveyne verilmemesi için tek başına yeterli bir gerekçe değildir.

Durum böyleyken, mahkemece çocuklann üstün yararlan gösterilmeden; gerektiğinde 4787 sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanunun 5.maddesi uyannca uzman incelemesi de yaptmlmak suretiyle velayet düzenlemesi yapılması gerekirken; eksik inceleme ve yetersiz gerekçeyle yazılı şekilde düzenleme yapılması usul ve yasaya aykın olmuş; bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 20.12.2011, E. 2011/1767, K. 2011/22890.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.