Bilişim Sistemine Girme Suçu(Facebook Şifresini Çalma) Şikayet Dilekçesi

Ara 22, 2019 | Bilişim Hukuku Avukatı

ADANA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI SAYIN MAKAMI’NA

 

ŞİKÂYETÇİ                        :

                                              

ŞÜPHELİLER                     :

SUÇ                                       :Bilişim sistemine girme (TCK 243) , Sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme(TCK 244), Özel hayatın gizliliği suçu(TCK 135) , Kişisel Verilerin Kaydedilmesi suçu (TCK 135) ve Hakaret suçu (TCK 125)

OLAYLAR                           :

Eşim ile X yılında evlenmiş olup müşterek 2 çocuğumuz bulunmaktadır. Eşimle olan evliliğimiz yaklaşık olarak 6 yıl sürmüş olup aramızda yaşanan anlaşmazlıklardan dolayı şuan için anlaşmalı boşanmayı düşünüyoruz. Son 9 aydır da ayrı yaşamaktayız.

Eşimle ayrı kaldığımız süre zarfında daha önce çalıştığım işyerinden yakın arkadaşım olan şüpheli ile eşimle aramızda yaşanan sıkıntıları paylaşıyor ve kendisinden tavsiye alıyordum. Şüpheli X’un yakın arkadaşım olması ve benden facebook kullanıcı ismimi ve şifremi istediğinde arkadaşlığımıza güvenerek kendisine facebook adresimi ve şifremi verdim. Daha sonrasında ben facebook adresime girememeye başladım. Bu durumu kendisine sorduğumda olayın kendisiyle ilgisinin olmadığını ve şifreyi kendisinin değiştirmediğini söyledi. Ben kendisine şifreyi başka birisinin bilmediğini ve eğer şifreyi değiştirmişse vermesi gerektiğini söyledim. Aramızda yaşanan ufak bir tartışmanın ardından kendisi ile bir daha görüşmedim. Şüpheli bu olaydan sonra benden habersiz bir şekilde birlikte içki içerken çektiği bir fotoğrafı işyerine ve arkadaşlarıma göstererek benim işten kovulmama sebep oldu. Daha sonrasında kendisiyle hiçbir şekilde iletişime geçmedim.

Bir başka arkadaşım olan, kendisine benim hesabımdan kendisine  garip mesajlar geldiğini ve nedeni sorduğunda ben de facebook şifremi kaybettiğimi söyledim. Kendisi bana mesajlaşma kayıtlarını gösterdiğinde  ise bu mesajların şifresi değiştiği için kullanamadığım facebook adresinden geldiğini anladım.

Yine facebooktan arkadaşım olan kardeşim de benim facebook hesabımdan eski fotoğrafların tekrardan paylaşıldığını söylediğinde facebook şifremi değiştirmek ve tekrar hesabı kullanmak için ‘’şifremi unuttum‘’ butonuna tıkladım ancak hesabın kurtarılması için kaydettiğim kendi numaramın olmadığını ve bunun yerine ‘ nolu telefon numarasının kayıtlı olduğunu gördüm. Bu yüzden bu facebook hesabıma ulaşamamakla birlikte  hesabıma ait telefon numaramın da değiştirilerek bir başka telefon numarası yazılmış olduğundan hesabıma ulaşamamaktayım. Şu anda e-mail hesabıma kayıtlı çocuklarımın isimlerine kayıtlı) isimli facebook hesabım Fatih TOY isimli şüphelendiğim kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu hesabımın kullanıcı adını ve şifresini şüphelinin dışında kimseye vermedim.

Şüpheli hesabıma ulaşmama engel olmakla birlikte bu hesaptan yakın arkadaşlarıma uygunsuz içerikli mesajlar atmaktadır. Bu mesajlarda ‘’orospuyum ondandır’’, ‘’seninle yatayım mı’’, ‘’mehmetide aldattım’’, ‘’4 kişiyle birlikte olan biriyim’’ gibi beni aşağılayan gerçeklikle hiçbir ilgisi olamayan mesajlar atmakla birlikte aileme ait fotoğrafları da paylaşmaktadır. Bu husus alınan ekran görüntüleri incelendiğinde açıkça anlaşılacaktır.

Yine aynı kişi olduğunu düşündüğüm isimli instagram kullanıcısı tarafından eşime elinde söz de bana ait fotoğraflar olduğunu ve eşim  istediği takdirde fotoğrafları kendisine atabileceğini anlatan mesajlar atılmış olup bu mesajlaşma kayıtları da mevcuttur.  Bu mesajlarda ‘’ elimde sana yarar bişey var. X ile ilgili. Mahkemede işine yarar.’’ , ‘’fotoğraf falan’’ yazmaktadır. Aynı mesajlarda benim daha önce evlilik yaptığımı ve başka bir çocuğum daha olduğunu içeren mesajlaşma kayıtları da bulunmaktadır.

Türk Ceza Kanununun 243. Maddesinde ‘’ Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren veya orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya yargı örgütü ile ilgili.</p>
<!– /wp:tadv/classic-paragraph –>”>adlî
para cezası verilir.‘’
şeklinde belirtilen suç kapsamında  şüpheli facebook hesabıma rızam dışında hukuka aykırı şekilde giriş yapmış olup bu suçu alenen işlediği kanaatindeyim. Şüpheli yine TCK m. 244’te ’’ (1) Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (2) Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.’’ şeklinde belirtilen suç kapsamında sistemde kendi telefon numarama kayıtlı hesabıma kendi telefonunu kaydederek Bilişim sistemine girme  ve Sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme suçlarını açıkça işlemiştir.

Şüphelinin benim hesabım üzerinden bir başkasıyla benim adıma mesajlaşması, hakaret etmesi ve eşime bana ait elinde fotoğraflar olduğundan bahisle istediği takdirde kendisine verebileceğini belirtmesi TCK’nun 134. Maddesinde belirtildiği üzere Özel Hayatın Gizliliği suçunu açıkça işlemiş olup bana ait fotoğrafları hukuka aykırı şekilde ele geçirmesi ve kendisinde bulundurarak eşime göndermek istemesi yine TCK’nun 134. maddesinde belirtilen Kişisel Verilerin Kaydedilmesi suçunu işlediğini açıkça işlemiştir.

Ayrıca benim hesabımdan gönderdiği mesajlarda ‘’orospuyum ondandır’’, ‘’seninle yatayım mı’’, ‘’X aldattım’’, ‘’4 kişiyle birlikte olan biriyim’’ gibi  şeref ve  saygınlığımı zedeleyici ifadeler kullanması TCK m. 125’te belirtilen HAKARET suçunu işlemiştir.

Benim facebook hesabımı kullanan ve arkadaşımlarıma uygunsuz içerikli mesajlar atan kişi ile eşime elinde fotoğraflar olduğunu söyleyen kişinin aynı kişi olduğunu düşünmekle birlikte gerekli araştırmaların yapılarak suç delillerinin ve şüpheli  kişi yahut kişilerin tespit edilerek belirtmiş olduğum suçların yanında  şüphelinin eylemine uygun müsnet suçların belirlenmesini ve cezalandırılmaları için kamu davası açılmasına, karar verilmesini saygılarımla talep ederim.

DELİLLER                                      :

  • Dur facebook adresinden yapılan mesaşlaşma kayıtlarının ekran görüntüsü,
  • instagram adresine gelen mesaşlaşma kayıtlarının ekran görüntüsü,
  • Facebook hesabıma ait ekran görüntüleri,

 

NETİCE-İ TALEP              : Şüpheli hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak suç delillerinin tespiti için gerekli emniyet birimlerine müzekkere yazılmasını akabinde iddianame düzenlenmek suretiyle kovuşturmanın yapılarak şüphelinin eylemine uyan TCK veya sair mevzuat gereğince cezalandırılmasına karar verilmesini arz ve talep ederim. tarih

                                                                                                                            Şikâyetçi

  Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Barosu

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.