Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Bilişim Sistemi ve Bankayı Vasıta Kullanarak Dolandırıcılık Sanık İstinaf Dilekçesi

Bilişim dolandırıcılığı nedeniyle sanık olarak yargılanan kişinin istinaf mahkemesine savunma ve itiraz dilekçesi nasıl yazılmalıdır? Aşağıdaki örnekte bu soruya cevap verdik.


………… BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ

İLGİLİ DAİRESİNE

Sunulmak Üzere

………….. AĞIR CEZA MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI’NA

MÜDAFİİ                  : ………. ………………….. (TC Kimlik No: ……………..)

Adres: …………………………………….

VEKİLİ                      : Avukat Saim İNCEKAŞ- Turhan Cemal Beriker Bulvarı, Ziya Algan İş Merkezi No:9 K:5 D:41, 01010 Seyhan/ADANA
DAVALI                    : ……………………. …………………………

Adres: ……………………………………..

KONU                        : …………. Ağır Ceza Mahkemesinin …….. Esas- ……. Karar nolu, …….. tarihli kararı.
AÇIKLAMALAR     :

  • Müvekkilim devlet memuru olup …. yıldır …… bünyesinde çalışmaktadır. Müvekkilim, bilgi işlem merkezinde görev yapmaktadır, işi gereği devamlı bilgisayar başındadır.

  • Müvekkilim bu olaydan yaklaşık 1 yıl önce internet ortamında isminin ….. olduğunu söyleyen kadın Rusya’da yaşayan bir kadın tanışıp sohbet etmeye başlamıştır. Kadın müvekkilime yaklaşık ……… yaşayan akrabasının Rusya’ya para gönderemediğini, söylemiştir. Müvekkilim yardımcı olmak için bu teklifi kabul etmiş ve para hesabına gelince de parayı …… Bankası …… Şubesinden W. U. yolu ile Rusya’ya havale etmiştir. …… isimli şahıs müvekkilimden ikinci bir kez böyle bir yardım talep etmiş müvekkilim yine kabul etmiştir. Ancak para çekmek için bankomata gittiğinde para çekememiş ve bunun üzerine banka şubesine girerek bankomattan para çekemediğini söylemiş, ardından gelen ekiplerce göz altına alınmıştır.

  • Müvekkilim bazı şahıslar tarafından saflığı kullanılarak kandırılmıştır. Müvekkilim o kadar iyi niyetli ve saftır ki bu işlemler için, memuriyet maaş hesabını bu şahıslara vermekten çekinmemiştir.

  • Müştekilerden ……’nin parası her ne kadar müvekkilimin hesabına gönderildi ise de müvekkilim tarafından çekilmemiş ve banka tarafından kendisine iade edilmiştir. Yani eylem teşebbüs aşamasında kalmıştır ve oluşan tüm zararı müvekkilim tarafından ödenmiştir. Müvekkilimin suça konu olayda kesinlikle suç işleme kastı yoktur. Hal böyle iken müvekkilime ceza tayinine yer olmaması gerekirken yerel mahkemenin hatalı kararı ile müvekkilime verilen cezanın haksız olduğu anlaşılacaktır.

TALEP SONUCU     : Yukarıda açıklanan nedenlerle;

Dosya kapsamından müvekkilimin atılı suçu işleme kastı gibi bir durumu söz konusu olmadığından yargılama sonucunda müvekkilimin atılı suçtan beraatine karar verilmesi gerekirken cezalandırılmasına dair yerel mahkeme tarafından verilen hükmün kaldırılmasına karar verilmesini vekaleten arz ve talep ederiz. Saygılarımızla.

İSTİNAF YOLUNA BAŞVURAN

SANIK MÜDAFİİ

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Son düzenleme tarihi 23 Ekim 2020 09:47

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.