Bilişim Sistemi ve Bankayı Vasıta Kullanarak Dolandırıcılık Sanık İstinaf Dilekçesi

Ara 5, 2018 | Ceza Hukuku, DİLEKÇELER

Bilişim dolandırıcılığı nedeniyle sanık olarak yargılanan kişinin istinaf mahkemesine savunma ve itiraz dilekçesi nasıl yazılmalıdır? Aşağıdaki örnekte bu soruya cevap verdik.


………… BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ

İLGİLİ DAİRESİNE

Sunulmak Üzere

………….. AĞIR CEZA MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI’NA

 

MÜDAFİİ                  : ………. ………………….. (TC Kimlik No: ……………..)

 

Adres: …………………………………….

VEKİLİ                      : Avukat Saim İNCEKAŞ- Turhan Cemal Beriker Bulvarı, Ziya Algan İş Merkezi No:9 K:5 D:41, 01010 Seyhan/ADANA
DAVALI                    : ……………………. …………………………

 

Adres: ……………………………………..

KONU                        : …………. Ağır Ceza Mahkemesinin …….. Esas- ……. Karar nolu, …….. tarihli kararı.
AÇIKLAMALAR     :  

 

  • Müvekkilim devlet memuru olup …. yıldır …… bünyesinde çalışmaktadır. Müvekkilim, bilgi işlem merkezinde görev yapmaktadır, işi gereği devamlı bilgisayar başındadır.

 

  • Müvekkilim bu olaydan yaklaşık 1 yıl önce internet ortamında isminin ….. olduğunu söyleyen kadın Rusya’da yaşayan bir kadın tanışıp sohbet etmeye başlamıştır. Kadın müvekkilime yaklaşık ……… yaşayan akrabasının Rusya’ya para gönderemediğini, söylemiştir. Müvekkilim yardımcı olmak için bu teklifi kabul etmiş ve para hesabına gelince de parayı …… Bankası …… Şubesinden W. U. yolu ile Rusya’ya havale etmiştir. …… isimli şahıs müvekkilimden ikinci bir kez böyle bir yardım talep etmiş müvekkilim yine kabul etmiştir. Ancak para çekmek için bankomata gittiğinde para çekememiş ve bunun üzerine banka şubesine girerek bankomattan para çekemediğini söylemiş, ardından gelen ekiplerce göz altına alınmıştır.

 

  • Müvekkilim bazı şahıslar tarafından saflığı kullanılarak kandırılmıştır. Müvekkilim o kadar iyi niyetli ve saftır ki bu işlemler için, memuriyet maaş hesabını bu şahıslara vermekten çekinmemiştir.

 

  • Müştekilerden ……’nin parası her ne kadar müvekkilimin hesabına gönderildi ise de müvekkilim tarafından çekilmemiş ve banka tarafından kendisine iade edilmiştir. Yani eylem teşebbüs aşamasında kalmıştır ve oluşan tüm zararı müvekkilim tarafından ödenmiştir. Müvekkilimin suça konu olayda kesinlikle suç işleme kastı yoktur. Hal böyle iken müvekkilime ceza tayinine yer olmaması gerekirken yerel mahkemenin hatalı kararı ile müvekkilime verilen cezanın haksız olduğu anlaşılacaktır.

 

 

TALEP SONUCU     : Yukarıda açıklanan nedenlerle;

 

Dosya kapsamından müvekkilimin atılı suçu işleme kastı gibi bir durumu söz konusu olmadığından yargılama sonucunda müvekkilimin atılı suçtan beraatine karar verilmesi gerekirken cezalandırılmasına dair yerel mahkeme tarafından verilen hükmün kaldırılmasına karar verilmesini vekaleten arz ve talep ederiz. Saygılarımızla.

 

İSTİNAF YOLUNA BAŞVURAN

SANIK MÜDAFİİ

 

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.