Bilişim Sistemi ve Banka Aracılığı ile Dolandırıcılık Suçunda Savunma

Tem 12, 2020 | Ceza Hukuku

Bilişim Sistemi ve Banka Aracılığı ile Dolandırıcılık Suçunda Savunma

Bilişim Sistemi ve Banka Aracılığı ile Dolandırıcılık Suçunda Savunma Dilekçesi

ADANA BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ

İLGİLİ DAİRESİNE

Sunulmak Üzere

ADANA AĞIR CEZA MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI’NA

MÜDAFİİ                           :

TALEBİN KONUSU         : Adana Ağır Ceza Mahkemesinin …….. Esas- ……. Karar nolu, …….. tarihli kararı.

TEBLİĞ TARİHİ              :

 

KARARIN ÖZETİ            : Sayın Mahkeme sanık hakkında adam öldürmeye eksik teşebbüsten cezaya hükmetmiştir.

 

BAŞVURU SEBEPLERİ VE GEREKÇESİ        :

1) Savcılık makamı ………. tarihli iddianamesi ile müvekkilimin bilişim sistemleri ve bankayı vasıta kullanarak dolandırıcılık suçunu işlediğini iddia etmiştir. Ancak gerçek bundan son derece farklıdır. Şöyle ki;

2) Müvekkilim devlet memuru olup 19 yıldır T. T. bünyesinde çalışmaktadır. Son görev yeri X Şubesidir ve bilgi işlem merkezinde görev yapmaktadır. Müvekkilim işi gereği devamlı bilgisayar başındadır.

3) Müvekkilim bu olaydan yaklaşık 1 yıl önce internetteki bir sohbet odasında L. isimli olduğunu söyleyen bir bayanla tanışmıştır. Bu şahıs ile yaklaşık 8 ay internet ortamında sohbet etmişlerdir. İsminin L. olduğunu söyleyen kadın Rusya’da yaşamaktadır.

4) L. ismindeki kadın müvekkilime yaklaşık beş ay önce eniştesinin Amerika’da yaşadığını kendisine para göndereceğini ama Rusya’ya gönderemediğini, parayı müvekkilimin hesabına yollasa onun da Rusya’ya gönderip gönderemeyeceğini sormuştur. Müvekkilim yardımcı olmak için bu teklifi kabul etmiş ve paranın yatması için 19 yıldır maaşlarını çekmek için kullandığı banka hesap numarasını vermiş, para hesabına gelince de parayı AAA Bankası Gayrettepe Şubesinden W. U. yolu ile Rusya’ya havale etmiştir.

5) Bu işlemden sonra L. isimli şahıs müvekkilimden ikinci bir kez böyle bir yardım talep etmiş müvekkilim yine kabul etmiştir. Ancak para çekmek için bankomata gittiğinde para çekememiş ve bunun üzerine banka şubesine girerek bankomattan para çekemediğini söylemiş ve nedenini sormuş ve gelen ekiplerce göz altına alınmıştır.

6) Aslında olay son derece açık ve nettir. Müvekkilim bazı şahıs veya şahıslar tarafından bilgisizliği ve saflığı kullanılarak kandırılmıştır. Müvekkilim o kadar iyi niyetli ve saftır ki bu işlemler için 19 yıldır kullandığı memuriyet maaş hesabını bu şahıslara vermekten çekinmemiştir.

7) Dosyada iki kişi müşteki olarak gözükmektedir. Bu kişiler M.Ü. ve M.A.T.’dır. Müştekilerden M.’in parası her ne kadar müvekkilimin hesabına gönderildi ise de müvekkilim tarafından çekilmemiş ve banka tarafından kendisine iade edilmiştir. Yani eylem teşebbüs aşamasında kalmıştır. M.Ü.’ın ise bu olaydan dolayı oluşan tüm zararı müvekkilim tarafından ödenmiştir. M.Ü. da Ankara 147. Ağır Ceza Mahkemesinde ……. tarihinde …. Tal. Sayılı dosyada verdiği ifadesinde tüm zararının sanık tarfından ödendiğini şikayetinden vazgeçtiğini ve sanığın etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmasını kabul ettiğini beyan etmiştir.

8) Müvekkilimin suça konu olayda kesinlikle suç işleme kastı yoktur. Sadece kötüniyetli insanlar tarafından bilgisizliği ve saflığı kullanılmıştır, hal böyle iken müvekkilime ceza tayinine yer olmayacağı kanaatindeyken yerel mahkemenin hatalı kararı ile müvekkilime verilen cezanın haksız olduğu anlaşılacaktır.

SONUÇ ve İSTEM   : Yukarıda belirtilen sebepler ve gerekçelerle kamu düzeninden olan hususlar da dikkate alınarak; atılı suçun oluşması için kastın varlığı gerekeceğinden ve dosyanın kapsamından bilgi ve belgelerden müvekkilimin böyle bir durumu söz konusu olmadığından yargılama sonucunda müvekkilimin müsnet suçtan beraatine karar verilmesi gerekirken cezalandırılmasına dair yerel mahkeme tarafından verilen hükmün kaldırılmasına karar verilmesini saygı ile arz ve talep ederiz.

İstinaf Yoluna Başvuran

Sanık Müdafii

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.