Bilgi Edinme Kanunu Kapsamında Elektrik Şirketinden Kayıp Kaçak Bedelini Öğrenme Dilekçesi

Ağu 15, 2018 | İdare Hukuku Avukatlığı

Bilgi Edinme Kanunu Kapsamında Elektrik Şirketinden Kayıp Kaçak Bedelini Öğrenme


 … ELEKTRİK ENERJİSİ TOPTAN SATIŞ A.Ş.

İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ’NE

                                                                                                  

Kurumunuzun            abone numarasına sahip müşterisi              nin vekili bulunmaktayım. Kurumunuz ile müvekkil  arasında elektrik kullanımı hizmetinin ücret karşılığında sağlanmasına ilişkin bir sözleşme yapılmış bulunmaktadır. Sözleşme ilişkisinin devamı boyunca “kayıp kaçak bedeli”, “dağıtım bedeli”, “iletim bedeli” ve  “sayaç okuma bedeli” şeklinde haksız borç yaratılarak, müvekkil şirketin faturasına bu bedeller yansıtılmış ve müvekkil şirketten tahsil edilmiştir. Kurumunuzun bu uygulaması 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 5. maddesine göre haksız şart sayılmaktadır. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi’nin 2014/7090 E. 2014/13588 K. Sayılı ve 20.10.2014 tarihli kararı uyarınca da bu bedellerin elektrik abonelerinden tahsil edilemeyeceğine hükmedilmiştir. Yine Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 21.05.2014 tarihli ve 2013/7-2454 E. 2014/679 K. Numaralı kararı ile “nihai tüketici olan vatandaşın faturalara yansıtılan kayıp-kaçak bedelinin hangi miktarda olduğunun apaçık denetlenebilmesi….şeffaflık ve hukuk devletinin vazgeçilmez unsurlarındandır.”  

Bu sebeplerle 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu kapsamında;  yargı yoluyla iadesini talep edeceğimiz söz konusu haksız bedellerin sözleşme süresindeki her fatura dönemi için ne kadar kesildiğinin tespitini isteme gereği doğmuştur.  4982 sayılı kanunun 5. Ve 11. Maddeleri uyarınca kurumunuza 15 günlük süre içinde bilgi verme yükümlülüğü yüklenmiştir. Dilekçemizi kurumunuza iletmeme müteakip 15 günlük yasal süre içerisinde aşağıda belirtilen adrese, yazılı cevabınızı iadeli taahhütlü olarak göndermenizi arz ve talep ederim.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.