BİLA TEBLİĞ NE DEMEKTİR?

BİLA TEBLİĞ NE DEMEKTİR?

Hukuk literatüründe tebliğ yapılması istenen tarafa tebligatın ulaşamadığını, tebliğle alakalı bir işlem yapılamadığını belirten terimdir.

Bu tarz durumlarda tebligatın yapılması için ki tebligat yapılmadan hukuki dava süreci, icra süreci vs. gibi süreçler başlatılamayacağından veyahut başlatılsa dahi karşı tarafın itirazı ile usulsüz tebligat nedeni ile süreç iptal edilebileceğinden tebligat 2. bir aşama olarak ilgilinin mernis(e-devlette kayıtlı resmi adresi)’ne yapılır. Bu şekilde tebligat kesinleşmiş sayılır ve hukuki süreç sonrasındaki aşamalara geçilir.

Örnek: Adana boşanma avukatları aracılığı ile bir boşanma davası açtınız. Eşinizin adresine dava dilekçesi gönderildi. Ancak eşinizin artık bu adreste oturmadığı tespit edildi. Dolayısı ile o adrese gönderilen tebligat (dava dilekçesi) de mecburen geri dönmüş oldu. İşte bu duruma “bila tebliğ” denmektedir.

 

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Yorumlarınızı veyahut sorularınızı aşağıdan yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim tarafımızdan onaylandıktan sonra görünür hale gelir.

 1. abdurrahman gökşen dedi ki:

  izalei şuyu mah. sonucuna gayri menkulün satışına gidilmiştir…taraflardan biri ben diğeri sururi vakfı diye şuanda aktif olmayan bir tüzel kuruluştur…satış günü aldık, ben tebliği elden aldım, ancak sururi vakfı denen kuruma da tebliğ çıkarılmış…ancak böle bir vakıf bulunmadığından bu tebliğ bila olacak…tüzel kişilik olduğundan mernis adres de buluncağını sanmıyorum bu durumda satış ( ihale ) iptal mi olur…ya da nasıl bir yol izlenir..yardımcı olutsanız sevinirim…

 2. Anonim dedi ki:

  ilginiz için çok teşekkür ederim…tk 21/2 hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz…

 3. abdurrahman gökşen dedi ki:

  ilginiz için çok teşekkür ederim…tk 21/2 hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz…

 4. Hope dedi ki:

  İlgi tarih ve sayılı yazınız ile işlemsiz olarak iadesi istenilen :…………ait ilam bila infaz olarak ilişikte gönderilmiştir.
  Gereği rica olunur.

  Bu’nun Anlamı nedir acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
X
error: Kopya İçerik Yasaklanmıştır.