BİLA TEBLİĞ NE DEMEKTİR?

BİLA TEBLİĞ NE DEMEKTİR?

Hukuk literatüründe tebliğ yapılması istenen tarafa tebligatın ulaşamadığını, tebliğle alakalı bir işlem yapılamadığını belirten terimdir.

Bu tarz durumlarda tebligatın yapılması için ki tebligat yapılmadan hukuki dava süreci, icra süreci vs. gibi süreçler başlatılamayacağından veyahut başlatılsa dahi karşı tarafın itirazı ile usulsüz tebligat nedeni ile süreç iptal edilebileceğinden tebligat 2. bir aşama olarak ilgilinin mernis(e-devlette kayıtlı resmi adresi)’ne yapılır. Bu şekilde tebligat kesinleşmiş sayılır ve hukuki süreç sonrasındaki aşamalara geçilir.

Örnek: Adana boşanma avukatları aracılığı ile bir boşanma davası açtınız. Eşinizin adresine dava dilekçesi gönderildi. Ancak eşinizin artık bu adreste oturmadığı tespit edildi. Dolayısı ile o adrese gönderilen tebligat (dava dilekçesi) de mecburen geri dönmüş oldu. İşte bu duruma “bila tebliğ” denmektedir.

 

Yorumlar (8)

abdurrahman gökşen

izalei şuyu mah. sonucuna gayri menkulün satışına gidilmiştir…taraflardan biri ben diğeri sururi vakfı diye şuanda aktif olmayan bir tüzel kuruluştur…satış günü aldık, ben tebliği elden aldım, ancak sururi vakfı denen kuruma da tebliğ çıkarılmış…ancak böle bir vakıf bulunmadığından bu tebliğ bila olacak…tüzel kişilik olduğundan mernis adres de buluncağını sanmıyorum bu durumda satış ( ihale ) iptal mi olur…ya da nasıl bir yol izlenir..yardımcı olutsanız sevinirim…

Ticaret sicilinde yer alan adresine (mernis) TK 21/2 uyarınca tebligat yapılır.

ilginiz için çok teşekkür ederim…tk 21/2 hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz…

abdurrahman gökşen

ilginiz için çok teşekkür ederim…tk 21/2 hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz…

Kişinin mernis( e- devlet kayıtlarında bulunan adresi) adresine yapılan tebligatın, apartmanın girişine ihbar yapıştırılarak ve tebligatta ilgili mahalle muhtarlığına bırakılarak tebliğ edilmiş sayılması ‘ anlamını taşır.
http://av-saimincekas.com/tebligat-kanunu-212ye-gore-mersin-adresine-teblig-dilekcesi/

İlgi tarih ve sayılı yazınız ile işlemsiz olarak iadesi istenilen :…………ait ilam bila infaz olarak ilişikte gönderilmiştir.
Gereği rica olunur.

Bu’nun Anlamı nedir acaba

Selamlar, “Bila İnfaz” olarak kelimesi şu anlama gelir: Yerine getirilemeden iade etmek.

TAZYİK HAPSİNİN BİLA İNFAZA GÖNDERİLMESİ

UYAP SİSTEMİNDE KAPALI GÖRÜNEN İCRA CEZA DOSYASINDA

”TAZYİK HAPSİNİN BİLA İNFAZA GÖNDERİLMESİ” GİBİ BİR İFADE KULLANILMIŞ.

BUNUN AÇIKLAMASI TAM OLARKA NEDİR.

bir yorum bırakın

tr Türkçe
X
error: Sağ tıklama özelliği kapalıdır.