Başka kadınla yaşayarak evlilik dışı bir çocuk sahibi olma istek durumunda diğer eşe manevi tazminat verilmesini gerektirir- Yargıtay Kararı

Nis 20, 2020 | Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

Başka kadınla yaşayarak evlilik dışı bir çocuk sahibi olma istek durumunda diğer eşe manevi tazminat verilmesini gerektirir

Davacı koca Türk Medeni Kanununun 166/son maddesine dayalı bu dava için retle sonuçlanan ilk davayı açarak boşanma nedeni yarattığı ve ayrıca eylemli ayrılık döneminde evlilik dışı olarak bir başka kadınla yaşayarak evlilik dışı bir çocuk sahibi olmak suretiyle sadakat yükümlülüğünü ihlal ettiğinden; boşanmaya neden olan olaylarda tamamen kusurludur. Davalı kadının kusurlu bir davranışı kanıtlanamamıştır.Davacı kocanın açıklanan sadakat yükümlülüğüne aykırı davranışı davalı kadının kişilik haklanna saldın niteliğinde olup davalı lehine Türk Medeni Kanununun 174/2. maddedeki manevi tazminat verilmesi koşulları oluştuğu halde; yazılı şekilde bu istemin reddine karar verilmiş olması da isabetsiz olup bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 18.07.2011, E. 2010/10742, K. 2011/12500.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.