Başka bir sebeple açılan boşanma davasında ıslah usulüne uygun değilse akıl hastalığı nedenine dayalı olarak boşanma kararı verilemez- Yargıtay Kararı

Mar 18, 2020 | Akıl Hastalığı Nedeniyle Boşanma

Başka bir sebeple açılan boşanma davasında ıslah usulüne uygun değilse akıl hastalığı nedenine dayalı olarak boşanma kararı verilemez

Dava, Türk Medeni Kanununun 166/l-2.maddesi uyarınca “evlilik birliğinin temelinden sarsılması” nedenine dayalı boşanma davası olarak açılmıştır. Her ne kadar davacı vekili son oturumda davayı tavzih ettiklerini; Türk Medeni Kanununun 165.maddesi gereğince “akıl hastalığı” nedenine dayalı olarak boşanmaya karar verilmesini istemiş ve mahkemece akıl hastalığı nedenine dayalı olarak boşanma kararı verilmişse de; dava sebebi Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 83-90 hükümleri gereğince usulen ıslah edilmiş değildir. Bu nedenle, toplanan delillerin davanın açıldığı şekilde Türk Medeni Kanununun 166/l-2.madde hükümleri çerçevesinde değerlendirilerek; gerçekleşen sonucuna göre karar vermek gerekirken; yazılı şekilde karar verilmiş olması usul ve yasaya aykırı olup; bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 18.01.2011, E. 2009/21399, K. 2011/252.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.