Basit Yargılama Usulünde İkinci Dava Dilekçesini Sunabilir Miyim?

Basit Yargılama Usulünde İkinci Dava Dilekçesini Sunabilir Miyim?

Dava dilekçesi bir kez verildiyse işleme konulur. Bir hocamız derdi: “Dava dilekçesi kurşun gibidir. Bir kez silahtan çıkınca durduramazsın. Davanın alın yazısıdır”. Dolayısıyla ikinci dava dilekçesi vereyim de mahkeme onu işleme alsın diye bir şey OLMAZ.

Normalde basit yargılama usulünde tüm deliller HMK.’ya göre dava dilekçesi ile birlikte sunulmalı veya başka yerden getirtilecek deliller için gereken açıklamalarda bulunulmalıdır. Ancak Yargıtay bu hükmü uygulamıyor. Basit yargılama usulüne tabi davalarda da taraflara ön inceleme duruşmasında DAVA DİLEKÇESİNDE DAYANDIKLARI delillerini bildirmeleri, başka yerden getirtilecek delil varsa gereken açıklamaları yapmaları için iki haftalık kesin süre verilmelidir diyor.
Ancak siz herhangi bir delile dava dilekçesinde de dayanmamışsanız sonradan DELİL LİSTESİ sunup o delilin getirtilmesini talep edemezseniz.

Av. Saim İNCEKAŞ – Adana Boşanma ve Ceza Avukatı

Son düzenleme tarihi 20 Mayıs 2020 17:59

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.