Bankanın Haksız Eyleminden Dolayı Tazminat İhtarnamesi

Tem 12, 2020 | Şirketler Hukuku Avukatlığı

Bankanın Haksız Eyleminden Dolayı Tazminat İhtarnamesi

ADANA X NOTERLİĞİ’NE;

 

KEŞİDE EDEN        : 

VEKİLİ                     : 

MUHATAPLAR      :

 

KONU                       : Keşideci müvekkil şirkete ait bugüne kadar hiçbir çekin karşılıksız kalması gibi bir durum yaşanmamış ve arkası yazılmamışken CCCC Bankası Pendik Şubesinden müvekkil şirkete ait 31 adet çekin karşılıksız olduğu yönündeki haksız ve gerçeğe aykırı durumun ve hatalı banka kayıtlarının işbu ihtarnamenin tebliğinden itibaren derhal düzeltilmesi, tiraj yönünden Türkiye çapındaki en büyük 3 gazetede yaşanan bu durumun tamamen banka kayıtlarındaki hatadan kaynaklı olduğunun ilan edilmesi, gazetede ilan edilmezse bu durum yüzünden yaşanan ticari kayıplar ve ticari itibar nedeniyle …… TL maddi tazminat ile ……….. TL manevi tazminatın; gazetede ilan edilerek zedelenen itibarın iade edilmesi koşuluyla …….. TL maddi tazminat ile ……… TL manevi tazminatın keşideci müvekkilime 3 iş günü içinde ödenmesi, aksi halde fazlaya ilişkin haklarımızın saklı tutularak hakkınızda dava açılarak her türlü yargı gideri ve avukatlık ücretinin tarafınıza yansıtılacağı ihtar ihtarıdır.

AÇIKLAMALAR    :

Sayın Muhatap;

Keşideci müvekkil şirket uzun yıllardır ticaret hayatında yer alan, sicilinde hiçbir ödenmemiş çeki bulunmayan saygın bir şirkettir. CCCC Bankası Pendik Şubesindeki hesaplarına ait çekleri de yine zamanında ödenmiş ya da bankaya iade edilmiştir. Süresinde karşılığı olmayan hiçbir çeki bulunmamaktadır.

Hal böyleyken, ………. tarihinde DDDD Bankası Acıbadem Şubesinden müvekkil şirket aranarak çeklerinin karşılıksız olarak yazılmış olduğunun sistemde göründüğü bildirilmiştir. Müvekkil şirket yetkilisinin bankanızla yaptığı şifahi görüşmelerde bu durumun elektronik sistemden kaynaklı bir hata olduğu, aslında çekleri yazılan firmanın başka bir firma olduğu ve hemen düzeltileceği söylenmiştir.

Keşideci müvekkilim bu beyana ve yıllardır çalıştığı bankaya güvenle düzeltmenin yapılmasını beklemiştir. Ancak halen bu düzeltme yapılmadığı gibi keşideci müvekkil şirket bu nedenle ticari itibar ve iş kaybı yaşamaktadır.

Keşideci müvekkilimin ……….. tarihinde B. T. C. Firması ile imzalamış olduğu 500 ton yağ alımı ile ilgili sözleşme karşı tarafın keşideci müvekkilimi bankalardan sorduğunda çeklerinin yazılmış olduğunun görülmesi üzerine …….. tarihinde sözleşmenin feshedildiği bildirilmiştir. Müvekkil şirket için karlı bir sözleşme tamamen kendileri dışında, muhatap bankanın hatası sebebiyle, feshedilmiş ve müvekkil şirket bu feshedilen sözleşme sebebiyle ……… TL zarara uğramıştır. (Sözleşme, proforma fatura ve fesih beyanı ektedir)

Bunun yanında keşideci müvekkil şirketin DDDD Bankası ve EEEE Bankası ile de kredili çalışması bulunmakta olup kullanmış olduğu ………. TL miktarda kredilerin geri çağrılması riski doğmuştur. Bu kredilerin teminatı olan toplamda ………. TL değerindeki 5 adet taşınmazı da risk altındadır.

Ayrıca yıllardır oluşturduğu temiz sicili ve saygın işletmesinin adı ve piyasadaki itibarı çok ciddi anlamda zedelenmiş ve birçok iş kaybı söz konusu olmuştur.

  • CCCC Bankası Pendik Şubesinden müvekkil şirkete ait 31 adet çekin karşılıksız olduğu yönündeki haksız ve gerçeğe aykırı durumun ve hatalı banka kayıtlarının işbu ihtarnamenin tebliğinden itibaren derhal düzeltilmesi,
  • Tiraj yönünden Türkiye çapındaki en büyük 3 gazetede yaşanan bu durumun tamamen banka kayıtlarındaki hatadan kaynaklı olduğunun ilan edilmesi,
  • Gazetede ilan edilmezse bu durum yüzünden yaşanan ticari kayıplar ve ticari itibar nedeniyle …….. TL maddi tazminat ile ……… TL manevi tazminatın; gazetede ilan edilerek zedelenen itibarın iade edilmesi koşuluyla ………… TL maddi tazminat ile ………. TL manevi tazminatın keşideci müvekkilime 3 iş günü içinde ödenmesi, aksi halde fazlaya ilişkin haklarımızın saklı tutularak hakkınızda dava açılarak her türlü yargı gideri ve avukatlık ücretinin tarafınıza yansıtılacağı ihtar olunur.

Saygılarımızla,

Sayın Noter,

Dört nüsha olarak düzenlenen işbu ihtarnamenin birer nüshasının muhataplara tebliğini, bir nüshasının dairenizde saklanmasını ve bir nüshasının da tebellüğ şerhli olarak tarafımıza iadesini rica ederiz.

Saygılarımızla.

Keşideci Vekili

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank