Bağıştan Sonra Taşınmaza Yapılan Harcamalar Talep Edilebilir Mi?

Ara 14, 2020 | Boşanmada Mal Paylaşımı

Eşler arasında bağış söz konusu olabilir. Peki diyelim ki bir taşınmaz bağışlandı. Bağıştan sonra bu taşınmaz üzerinde birçok yenilik ve iyileştirmeler yapıldı, bu durumda bağış sonrası artan değerle hakkında bağışta bulunan eş hak iddia edebilir mi? Evet, böyle bir durumda bağış sonrası artan değerle ilgili katılma alacağı talep edilebilir.

Yargıtay bir kararında bu konuyu şu şekilde açıklamıştır:

“…Yukarıda yapılan açıklamalar bir bütün olarak değerlendirildiğinde; davacı – karşı davalı tarafından kooperatifte bulunan %50 paya ilişkin üyelik hakkının 26.6.2003 tarihinde davalı – karşı davacı … devretmesinin gizli bağış niteliğinde olduğunun kabulü gerekir. Bu konuda bir duraksama söz konusu değildir. Ne var ki, tanık Tuncay Akçay’ın beyanına göre, kooperatif evleri “kaba inşaat” şeklinde hak sahiplerine teslim edilmiştir. Yani bağış sadece devrin yapıldığı 26.6.2003 tarihindeki kaba inşaat durumuyla sınırlıdır. Bağıştan sonra kaba inşaatın tamamlanması için davalı – karşı davacı Etem tarafından yapılan her türlü iyileştirmeler karşılığı yapılan harcamaların edinilmiş maldan kişisel mala yapılan katılma alacağı olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Dairenin kararında dayandığı gerekçe bu yönüyle yanılgıya dayalıdır. Dolayısıyla bu edinilmiş maldan kişisel mala yapılan katkının yarattığı değer artışı da göz önünde tutulmalıdır. Bu tür alacak üzerinde TMK. nun 227, 231 ve
236. maddeleri gereğince davacı Müge’nin %50 oranında alacak hakkı söz konusudur.”

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.