Bağımsız tedbir nafakası davası ile birleşen davalar hakkında kısa kararda ayrı ayrı hüküm kurulmalıdır- Yargıtay Kararı

Nis 28, 2020 | Nafaka Avukatı

Bağımsız tedbir nafakası davası ile birleşen davalar hakkında kısa kararda ayrı ayrı hüküm kurulmalıdır

Davacı-davalı kocanın boşanma davasıyla birlikte birleştirilen davalı-davacı kadının hem boşanma hem de bağımsız tedbir nafakası davası olmak üzere; ayrı ayrı hüküm kurulması gereken üç ayrı dava bulunmaktadır.

Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 388/5. maddesi, hükmün sonucu kısmında gerekçeye ait herhangi bir söz tekrar edilmeksizin istek sonuçlanndan her biri hakkında verilen hükümle taraflara yükletilen borç ve tanınan hakların mümkünse sıra numarası altında birer, birer, açık, şüphe ve tereddüt uyandırmayacak şekilde gösterilmesini emredici kural olarak getirmiştir. Gerekçeli kararın da kısa karara uygun düzenlenmesi zorunludur. (HUMK. md. 381/2).

Mahkemece kısa kararla gerekçeli karar arasında çelişki yaratıldığı gibi; üç ayrı dava hakkında ayrı ayrı karar verilmesi gerekirken; bu gereklilikler gözetilmeden yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve yasaya aykındır.(Y2HD, 14.04.2011, E. 2010/5772, K. 2011/6733.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.