Backlink Nedir, Nasıl Yapılır? – 2018

Backlink Nedir, Nasıl Yapılır? – 2018

Backlinkler başarılı bir SEO çalışmasının en önemli yapıtaşıdır.Rehberimizde 2017 yılı için geçerli taktiklerle nasıl backlink sistemi kuracağınızı ele alacağız.Okuyacağınız her bilgi aslında bir SEO savaş stratejisidir. Bağlantılar hala sıralamanızı etkileyen 1 numaralı faktördür. Bu yüzden bağlantı kurmayı ciddiye almak SEO başarınızı büyük ölçüde geliştirir.

Artık yüzlerce başarılı SEO çalışma taktikleriyle planımızın başarılı olup olmayacağını bilir haldeyiz.Bu taktiklerden bahsetmek üzere rehberimize başlayalım.

Rehberimde şu gibi sorulara cevap vereceğiz :

 1. Backlink nedir?
 2. Daha az backlinkle daha etkili sonuçlara ulaşmanın yolları nelerdir?
 3. Alabileceğiniz riskleri değerlendirme.
 4. Kaliteli backlinkler için 5 altın kural.
 5. Kaçınmanız gereken backlink çeşitleri.
 6. Temel olarak backlinklerin oluşturulma yapısı.
 7. Güçlü backlinkler oluşturma yapısı.
 8. Backlink kazanma yolları

1- BACKLİNK NEDİR?

Bir başka websitesinden sitenizin adını içeren bir bağlantı aldığınızda bu işleme ‘backlink’ denmektedir.Türkçe tam karşılığı olarak ‘dış bağlantı önerisi’ veya ‘öneri linki’ dememiz mümkündür.

Backlinkler google sıralamada yer almanın önemli bir parçasıdır.Google sıralama ölçütünü aynı bir puzzle’a benzetebiliriz.Puzzle’ın önemi renkteki parçalarından biridir backlink’ler.

Etkili backlink verme stratejisine değinmeden önce siteniz backlink vermeye elverişli bir yapıda mı? Bu sorunun cevabını ele almakta büyük fayda var.

2- BACKLİNK ÖRNEKLERİ VE ÇEŞİTLERİ

Sosyal Paylaşım Siteleri

Bir web sitesi başlatırken, sosyal paylaşım sitelerini kullanmak iyi bir fikirdir. Bu size yükseklerden harika bağlantılar kazandıracak kalite kaynakları içerir. Profil açmanız gereken birkaç sosyal paylaşım sitesi örneği verelim: Facebook, twitter, google+, linkedin, pinterest, instagram, about me, reddit, bebo, care2, ello, lafango, snapchat, youtube, vine, kik.

İşletme Listeleri ve Tanıtımlar

Sektörünüzdeki en iyi kaynaklardan yer bağlantıları almak iyi bir fikirdir.

Web 2.0 Siteleri

Web 2.0 özellikleri, sitenize iyi, bağlamsal geri bağlantılar elde etmenin ve geri bağlantılarınızın çeşitliliğini artırmanın bir başka yoludur.

Misafir Yazar Olarak Yazı Yazma

Google’da arama yaparak , arama kutusuna yazacağınız “niche + bizim için yazın” veya “niche + misafir yazar” sorgularınızla misafir yazarlık yapabileceğiniz siteleri bulabilirsiniz.

Yardım Kuruluşlarından Link Almak

Bağlantılar için bağış kabul edebilecek yardım siteleri bulmak için aşağıdaki arama dizelerini kullanabilirsiniz.: Bağış yap, yardım et, sponsorlar sayfası, bağış yapanlar sayfası.

EDU Uzantılı Linkler

Edu linkleri almak çok iyidir çünkü genellikle çok yüksek otoritelerdir. .edu bağlantılarını elde etmenin en iyi yollarından biri, bir burs fırsatı yaratmak, daha sonra burs / mali yardım sayfaları olan okullara ulaşmak ve bursunuz hakkında bilgi sahibi olmaktır.

3-DAHA AZ BACKLİNKLE DAHA ETKİLİ SONUÇLARA ULAŞMANIN YOLLARI NELERDİR?

Backlink bağlantıları elde etmeyle ilgili şaşırtıcı bir gerçek vardı ki o da şudur :

-Backlink verme süreci zahmetli, maliyetli ve emek isteyen bir süreçtir.

Dolayısı ile bu süreci iyi değerlendirmek için her backlinkin verimliliğinden emin olmalıyız.Yani az backlink sayısı ile maksimum faydaya ulaşmamız gerekmektedir.Aksi taktirde orataya çıkan iş büyük bir hammallık olacaktır.

Bahsettiğimiz bu hedefi nasıl gerçekleştirirz?

 • Teknik açıdan kusursuz optimize edilmiş bir websitesi sahibi olmamız gerekmektedir.
 • Sitemizin altyapı ve mimarisi sağlam olmalıdır.
 • Sitenizde yer alan içerikler, makaleler özgün ve değerli bilgilerden oluşmalıdır.

Backlink sistemine geçmeden önce kısaca site içerisinde aşmanız gereken problemlerden bahsedelim.Şöyle ki:

-Tüm teknik hatalara çözüm bulun.

Teknik hatalar kullanıcı deneyimini düşüren etmenlerdir.Eğer sitenize gelen kullanıcıların site deneyimini kötü etkiler iseniz google da bunu karşılıksız bırakmayacaktır.Siteniz organik sıralamalarda geri düşmeye başlayacaktır.Aslında yapmanız gereken ilk şey futursüzca backlink vermek yerine site içi sürecinizi ağırdan alarak sağlam temeller üzerine kurmanızdır.Aksi taktirde şu düşünce tezahür bulacaktır ‘ neden aldığım backlinkler sitemi sıralamada yükseltmiyor?’

Daha önce de bahsettiğimiz gibi SEO sürecini bir puzzle olarak düşünüp ele almamız gerekir.Puzzle’ın tüm parçaları elinizde olmadan puzzle’ı bitiremezsiniz.Sitenizin teknik olarak optimize edildiğinden emin olun.Bu kadar bahsettik teknik olarak optimize edin, sakın temelleri sağlam kurmaktan kaçınmayın, hızlı hareket etmeyin diye.Peki bu teknik olarak optimize ne anlama gelir? Ne gibi hususları barındırmaktadır? Şöyle belli başlıklar halinde açıklayalım :

 • Site yükleme hızınız. (Google Sayfa Yükleme Hızı Denetleyicisi kullanarak ölçüm yapabilirsiniz.)
 • Sitenizin responsive yani mobil veya tablet uyumlu olması.(Google mobil uyumluluk testini kullanabilirsiniz.)
 • Kopya içerikten kaçının. (Kopya içerik kontrolünü Buradan kontrol edebilirsiniz.)
 • Sitenizin 302 yönlendirmelirini kullanın.
 • Siteniz içinde yönlendirme linkleri kullanın.
 • 404 hata sayfanızın yer aldığından emin olun.
 • Kopya meta-data verileri kullanmadığınızdan emin olun.
 • Noindex, nofollow gibi yönerge kodlarını doğru kullandığınızdan emin olun.

Bahsettiğimiz tüm bu teknik hataların sitenizde var olup olmadığını denetlemek amacıyla Kurbağa Örümcek yazılımını kullanabilirsiniz.

-Site mimarinizi güçlendirin.

Sitenizin mimarisi demek; sitenizde yer alan link ve yönlendirmelerin ne kadar güçlü olduğu anlamını taşır.Sitenizin mimarisi ne kadar iyi ve kusursuz olur ise o kadar daha az ‘backlink’ kullanmanız veya almanız gerekir.SEO anlatımı yaptığınız bağlantıları blog yazılarınıza odaklayın.

-Değerli içerikler oluşturun.

Puzzle’ımızın en önemli ve son parçası ise değerli ve özgün içerik oluşturmaktır.Özgün içeriğin önemli olmadığını düşünüyor iseniz yazımızı burada okumayı bırakbilirsiniz.Ne kadar backlink alıp almadığınız bir önem arz etmez, içeriğiniz sahte veya kopya olduktan sonra backlinkler’in hiçbir önemi kalmayacaktır.

4- NE KADAR RİSK ALABİLİRSİNİZ?

Devam etmeden önce bu madde üzerinde birazcık durmamız gerektiğini düşündüm.Ne kadar risk almak istersiniz? SEO taktiklerinizi riskli planlar üzerine kurmak ister misiniz? Bunun kararını vermeniz gerekmekte.

Benim önerim size temiz ve risksiz yolu seçmeniz olacaktır.2-3 sene öncesine kadar riskli yollarla birçok backlink sitelerinden backlink alarak 1 ay içerisinde markanızı yükseltip sıralamaya sokabiliyordunuz.Bu çok kolay bir yoldu ancak Google bu sorunun üstesinden geldi.Bu tarz websitelerini ayıran bir ‘sandbox’ yani sanal bir alan yarattılar.

Belli bir süre önceye kadar backlinler hızlı etki göstererek sıralamada sizi yükseltmeyi başarbilsede artık bu çok daha uzun bir süre almakta.Eskiden olduğu gibi artık birçok siteden para ile backlink satın almak ve spamlamak bir işe yaramamakta.Kısacası artık böyle bir risk almak sizin için verimli olmayacaktır.

Günümüzde google tüm bu sorunları açmak için artık GERÇEK websitelerinden gelen geribağlantılara önem vermektedir.Bu tarz bir taktik google cezalarını önlemeye ve uzun vadeli planınızı sağlam temeller üzerine kurmanızı sağlayacaktır.

5- KALİTELİ BACKLİNKLER İÇİN 5 ALTIN KURAL

Burada bahsediceğim 5 altın kuralı uygularsanız sitenizin her ay sıralamada nasıl yükseleceğini gözlerinizle göreceksiniz.

-ALAKALI İÇERİK VE LİNKLER

Artık günümüzde alakalı backlinkler en önemli kriterdir.Google ‘alakalılık’ kriteri için şu gibi sonuçları göz önüne alır:

1-Bağlantı sağlanan alanın temel içeriğinin nasıl olduğu, sitenin genel temasının neye benzediği.

2-Bağlantı yani backlink verilen sayfada bahsedilen içerik.

3-O domain’e gelen backlinklerin alaka düzeyi.

-SİTE PUANINIZI ÖLÇEN UYGULAMARDAN YARDIM ALIN

Bilindiği üzere artık google pagerank’ınızı ölçmüyor.Bu durumda sayfa değerinizi ölçmek için bu konuda deneyimli uzmanlara başvurmanız gerekmekte.

-GERÇEK TRAFİĞİ OLAN WEBSİTELERİNDNE BACKLİNK ALIN

En zor bulunan backlink çeşidi bu olsa da sonunda büyük ödüller alacaksınızdır.

-ANCHOR TEXT YANİ ÖNEM ARZ EDEN YAZI ÖBEĞİNİZİ İYİ PLANLAYIN

Site tanıtımınızda yanlış kelime öbekleri kullanmak google sıralamanıza zarar verir.

-BACKLİNK ALDIĞINIZ SİTELERİN STANDARTLARININ YÜKSEK OLDUĞUNDAN EMİN OLUN

Link verdiğiniz siteler sektör dışı alakasız metinler içeriyorsa bu gibi sitelerden uzak durun.Link verdiğiniz sitelere şu gibi soruları sorun:

1-Hangi sitelere link veriyorlar?

2-Linkler alakalı mı sizle?

3-Verilen linkler güvenilir sitelere mi ait?

Genel olarak piyasada spam linkler kullanılmakta örneğin viagra satışı gibi spamlar yapılmakta.Bu gibi sitelerden uzak durun.

Artık birçok temelden bahsettik ve sıra kesinlikle uzak durmanız gereken backlinkler’i açıklamaya geldi.

6-KAÇINMANIZ GEREKEN BACKLİNK ÇEŞİTLERİ

Bazı backlink çeşitleri vardır ki kesinlikle sitenizden uzak tutmanız gerekmektedir.Bu tarz backlinkler’i kullanmanın riski çoktur ve ‘sandbox’ denen ceza alanına girmeniz kaçınılmaz olabilir.Bu tarz backlinkler kullanarak cezalandıran birçok siteye bizzat kendim şahit oldum.

Unutmamanız gereken tek şey bu ceza sistemi bir gerçek ve backlink kullanımına dikkat etmemek sitenizin uzun vadede sonu olabilir.Örnek olarak:

-Sosyal Ağ Tarzı Blog Sitelerden Backlink Alma Zararları

Piyasada şuanda satılan neredeyse çoğu backlink bu tarz işlenmekte.Backlink satın almanız sonucu bu tarz bloglarda sitelerinize ait linkler verilmekte ancak bu sitelerin neredeyse hepsi bir yalandan ibaret.

Artık google robotları bu tarz ağları kullanan çoğu websitesini temizliyorlar.Bu tarz backlink kullanan siteleri bulmak google için çok kolay.Şöyle ki:

 • Bu tarz sitelerin anasayfasında 50’den fazla backlink yer almakta ve aşikar bir şekilde amaç ortadır.Gerçek bir websitesi anasayfasından bu denli miktarda fazla backlink kesinlikle vermez.
 • Bu sitelerde yer alan backlinkler tamamiyle birbirinden alakasızdır ve yapılan suç ortadadır.Örneğin aynı site içerisinde yer alan linklerden birisi kumar sayfalarına yönlenirken birisi fitness birisi hastane sayfasına yönlenmektedir.Aradaki bağın kopukluğu aşikardır.
 • Çoğu tanıtım yazısının içerdiği kelimeler 200-300 arasındadır ki bu çok zayıf bir yazı olarak görülür google tarafından.Google’ın kullandığı ‘panda algoritması’ bu tarz zayıf makalelerden nefret eder.

-Dofollow komutu veren Blog Sitelerine Verilen Backlinklerin Zararları

Bu tarz backlinkler çok ucuz olsa da aslında en zararlı backlink çeşitleri bunlardır.Bu tarz sitelerde yer alan diğer backlinkler kumar, porno , ilaç satımı gibi kötü linklere bağlanmaktadır.Dolayısıyla komşu backlinkleriniz zehirli birer mahalle haline getirmektedir bulunduğu siteyi.Backlinklerinizin böyle zararlı bir ortamda yaşamasını istemezsiniz.

-Sidebar ve Footer’lara Verilen Backlinklerin Zararları

Şunu söylemem mümkün ki footer ve sidebarlara verilen backlinkler her ne kadar zararlı olsa da işe yaradığı da inkar edilemez.Ortada bir risk vardır.Riski almak size aittir.

Footerda tek başına yer alan backlinkler ücretli bir link gibi gözükmekte ve google bu tarz linkleri sevmemektedir.

Footerlarda verilan backlinkler zararlı olduğu gibi yukarıda bahsettiğimiz üzere zararlı komşu backlinklere sahip olabilirler ve bu sitenin sağlığına zararlıdır.

Footer ve Sidebar’a verilen backlinklerle başka bir önemli uyarı ise şudur:

Bu linkler sitenin her sayfasında yer alır.Footer ve sidebar bölümü neredeyse her sayfada yer aldığı için size ait backlinklerde bu şekilde gözükür.Bu tarz durumlarda anahtar kelimeleriniz zarar görebilir.

Eğer tüm bunlara rağmen yinede footer backlink kullanacak iseniz kaliteli bir siteden footer backlink vermeniz önem arzeder.

Önemli bir ipucu vermem gerekirse, backlinki sadece anasayfanın footerınde gözükecek şekilde kullanabileceğiniz bir uygulama vardır. :Restrict Widget Plugin.

-Otomatik Backlink Veren Uygulama ve Programlardan Uzak Durun

GSA, Ultimate Demon gibi uygulamalar spam olarak birçok siteye backlinklerinizi atmak üzere programlanmışlardır.Bu tarz backlinklerden uzak durun.

Şimdi konu içeriğimize devam edelim, sırada sitenizin yetkinliğini arttırmaya yönelik ipuçları var.

7-TEMEL BACKLİNKLER NASIL YAPILANDIRILIR

Temel backlink yapısında linkler kullanmak sitenizin ‘TrustFlow’ rankını arttırmaktadır.Siteniz güvenilir oldukça, sitenizin yükselişi daha hızlı olacaktır.Bu tarz kullanım için sitenizi direk domain olarak yazmak veya marka ile Anchor Text üzerinde göstermeniz gerekmektedir.Örnekler şöyledir:

-Sosyal Medya

Öncelikle tüm sosyal medya hesaplarınıza erişim sağlayın.En azından şu sosyal medya sitelerinde hesabınız olmalı:

-Facebook

-Twitter

-Google +

-LinkedIn

-Pinterest

-Instagram

Hesaplarınızı oluşturduktan sonra bu sitelerde aktif olarak hesabınızı kullanmanıza gerek yoktur.Tabi ki kullanmak sizin tercihinizdir.Bunlar içinde TrustFlow güvenirliği en çok olan Facebook’tur.Bu sosyal medya hesaplarınızda en azından birkaç içerik paylaşarak aktifliği sağlayabilirsiniz.

-İşletme veya Firma Tanıtım Siteleri

Bu tarz yerel işletme veya firma tanıtım sitelerine google algoritması önem vermektedir.Herhangi bir SEO çalışması için başlıca bu siteleri kullanmak yeterli olacaktır.En önemli nokta ise bu tarz sitelerin çoğu ‘dofollow’ kodu ile sitelerinize backlink sağlamaktadır.

Bu tarz işletme tanıtım siteleri sitenizin güvenirliğini sağlamak için çok güzel bir yoldur.Google her tarz işletmenin bu tarz tanıtım sitelerini kullanacağını bilri ve bu görüştedir.Dolayısıyla bu tarz sitelerin sizin sitenizle içerik olarak çok alakası olmasa da google bu tarz sitelere açıkça izin vermektedir.

-Daha Önce Duymamış Olabilirsiniz Ancak En Etkili Yöntemlerden Birisini Anlatacağız : NICHE DIRECTORY

Niche yani türkçede ‘niş’ dizin anlamına gelen strateji için google da ‘niche directory websites’ olarak aratma yaparak bu site bağlantılarına ulaşabilirsiniz.Arama yaparken şu şekilde google da arama yapabilirsiniz:

-Niche + dizin ismi ( niche hastane sitesi kelime öbeği)

-Niche websiteleri

-Niche + website ismi

-Coğrafi Hedefli Dizinler Kullanma

Coğrafi hedefli arama dizinleri yerel işletmelerin can damarıdır diyebiliriz.

Şehir ismi + iş , iş + şehir ismi , website + iş , iş kolu + dizin şekillerinde google’da arama yapabilirsiniz.

-Diğer Bloggerların Yazı ve Makalelerine Güzel Yorumlar Bırakmak

Bu şekilde diğer bloggerlar ile siyasi bir birliktelik kurabilir, uzun soluklu bir dostluk kurabilirsiniz.İleride kendi sitelerinize vereceğiniz backlinkler çok yararlı olacaktır.

-Forumlarda Üyelik Açıp İmza Kısmına Backlink Vermek

Bu da hatrı sayılır etkili bir yoldur.Bu tarz forumları bulmak için google ‘niche’ terimi ile aratma yapabilirsiniz.( forum + niche )

Bu forumlarda açtığınız profilleri biraz zaman harcayarak güzel bir biçimde doldurmanızı öneriyorum.Forumlarda açtığınız profile ait tanıtım yazısında backlink verdiğiniz site ile ilgili bazı anahtar sözcükler olduğundan emin olun.

-Profil Açtığınız Forumun Kural ve Etiklerine Uyum Sağlayın

Profil açtığınız forum kurallarını iyi okuyun ki imza ve tanıtım alanlarında backlink paylaştıktan sonra bu forumlardan engellenmeyin.

-Söz Konusu Forumlarda Mesaj Sayınızı ve Saygınlığınızı Arttırmaya Çalışın

Forumlardaki mesaj sayınız ve saygınlığınız  profil güvenirliğinizi bu da sitenize gelen dofollow misafirleri arttıracaktır.

-Bir Konu Başlatın

Foruma ait profilinizle bir forum başlığı veya konu açın.Bu sayede forum güvenirliğiniz daha çok artacaktır.

Tüm bu bahsettiklerimiz uzun vadeli vizyon planınızda sizi çok öne taşıyacaktır.

-Sitenize Sizin İçin Yazabilecek Editörler Alın

Bu sayede daha özgün içerikler üretebilir ve diğer bloggerlarla ilişkilerinizi geliştirebilirsiniz.

 

 

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
  Generic placeholder image
  Avukat Saim İncekaş
  Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
X
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.