Babasının ölümü nedeniyle kendisine ödenen para sebebiyle maddi tazminat talebi boşanmanın eki niteliğinde maddi tazminat değildir- Yargıtay Kararı

Nis 19, 2020 | Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

Babasının ölümü nedeniyle kendisine ödenen para sebebiyle maddi tazminat talebi boşanmanın eki niteliğinde maddi tazminat değildir

Olayları açıklamak taraflara, hukuki nitelendirme hakime aittir.

Davacı kadının maddi tazminat istemi Türk Medeni Kanununun 174/1 .maddesi kapsamındaki tazminat ile birlikte, çalışarak elde ettiği kocasının düğünde takılan takıların satılarak elde edilen paranın ve babasının ölümü nedeniyle kendisine ödenen 4.000 TL.’nin davalı koca tarafından alınarak kullanılması nedeniyle uğradığı zararları da kapsamaktadır.

Mahkemece davacıya maddi tazminat isteklerinin dayanakları ve miktarları açıklattırılıp (HUMK.md.75) toplanan deliller değerlendirilerek bir karar verilmesi gerekirken, tarafların boşanmaya neden olan olaylardaki kusur durumu dikkate alınarak ret hükmü kurulması usul ve yasaya aykırıdır. (Y2HD, 26.09.2011, E. 2010/10141, K. 2011/14055.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.