Babalık Davası Dilekçe Örneği

Oca 10, 2021 | Medeni Hukuk

ADANA ( ) AİLE MAHKEMESİNE

Adli Yardım Taleplidir.

DAVACI       : ………- (Yabancı Kimlik No: …….)                    

VEKİLİ         : ……….. – Adres

DAVALI       : ……………- (T.C. Kimlik No) Adres:………

KONU           : Soybağının tespiti istemidir.

AÇIKLAMALAR

Müvekkilim ……………… doğumlu Suriye vatandaşıdır.(EK-1) Müvekkilin babası ……… Türk vatandaşıdır(EK-2) ve annesi ……… Suriye vatandaşıdır(EK-3) fakat Türk vatandaşlığına geçmek için başvuruda bulunmuştur.

Müvekkil Suriye’de yaşanan iç savaş dolayısıyla kızı ile birlikte 2014 yılında Türkiye’de yaşayan babasının yanına gelmiştir. Müvekkil yaklaşık  1 sene sonra Suriye’de kalan eşinin bir bombalama sırasında vefat ettiği haberini almıştır. Müvekkil Türkçe bilmemesi ve resmi işlemlerle ilgili bilgisizliği dolayısıyla geçici kimlik kaydında evli yazan medeni durum halini düzeltememiştir.

Müvekkilin annesi ……  ve babası  …….. 1970 yılında Suriye’de evlenmiştir ve bu evliliklerinden 4 kız, 3 erkek çocukları olmuştur. Türkiye’de ise …… tarihinde Türk yasalarına uygun olarak resmi nikah kıymışlardır.(EK-4) ……….. aynı zamanda Suriye vatandaşıdır ve Suriye’de kullandığı soyadı ………… Bu sebepledir ki müvekkil babasının Suriye’de kullandığı ……… soyadını kullanmaktadır .

Müvekkil bundan sonraki yaşamını kızıyla birlikte Türkiye’de devam ettirmek istemektedir. Babasının Türk vatandaşı olması sebebiyle kendisi de Anayasa’nın 66. Maddesinde yer alan “Türk babanın veya Türk ananın çocuğu Türktür.” hükmü gereğince Anayasal hakkı olan Türk vatandaşlığına geçmek istemektedir.

Nitekim 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’ nun  7. Maddesi uyarınca “…(3)Türk vatandaşı baba ve yabancı anadan evlilik birliği dışında doğan çocuk ise soybağı kurulmasını sağlayan usul ve esasların yerine getirilmesi halinde Türk vatandaşlığını kazanır.” denmektedir.

Adli Yardım Talebine İlişkin; Müvekkil, Suriye vatandaşı olup, hiçbir gelir ve desteğe sahip değildir. Bu nedenle, …….. Barosu’na ……. tarihinde yapmış olduğu adli yardım talebinin sonucunda avukat olarak görevlendirilmemize ilişkin belgeler dilekçemiz ekinde mahkemenizin tetkiklerine sunulmuştur.(Ek-5) Bu belgelerin incelenmesi ile de açıkça anlaşılacağı üzere, müvekkilin yargılama masraflarını karşılayacak durumu yoktur. Bu nedenle, öncelikle, müvekkil yararına adli yardım talebinin kabulüne karar verilmesini talep ediyoruz.

Yukarıda açıklanan tüm bu nedenler ile Müvekkilim ……….un Davalı ……… ile soybağının tespiti için mahkemenize başvurma zorunluluğu hasıl olmuştur.

HUKUKİ NEDENLER       :  TMK, HMK, 5490 sy. Kanun, 5901 sy. Kanun ve ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLER           : Nüfus Kayıtları, Tanık Beyanları, DNA Testi, Bilirkişi ve diğer her türlü yasal delil.

Tanıklar :

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda arz ve izah edilen nedenlerle birlikte mahkemenizin resen nazara alacağı sair hususlar doğrultusunda;

  • Öncelikle müvekkilin adli yardım talebinin kabulüne karar verilmesini,
  • Yargılama sonunda Müvekkil ….. Davalı …….. ile soybağının tespitine ve yargılama masrafları ile ücreti vekaletin Davalı üzerine bırakılmasına karar verilmesini saygılarımızla talep ederiz. (tarih giriniz)

DAVACI VEKİLİ

EKLER :

Müvekkile ait geçici koruma kimlik fotokopisi

Nikah cüzdanı fotokopisi

Adli yardım ekindeki belgeler

Vekaletname

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.