Ayrılık kararı verilmesi yönünde bir istek yoksa davacının ayrı yaşamakta haklı olduğunun tespitine karar verilmesi ile yetinilmelidir- Yargıtay Kararı

Nis 27, 2020 | Nafaka Avukatı

Ayrılık kararı verilmesi yönünde bir istek yoksa davacının ayrı yaşamakta haklı olduğunun tespitine karar verilmesi ile yetinilmelidir

Davacı kadın Türk Medeni Kanununun 197.maddesi uyarınca birlikte yaşamaya ara verilmesini istemiş, parasal katkı isteğinde bulunmamıştır. Sözü geçen maddede, eşlerden biri, ortak hayat sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya ailenin huzuru ciddi biçimde tehlikeye düştüğü sürece ayrı yaşama hakkına sahiptir. 

Mahkemenin de kabulünde olduğu üzere, toplanan delillerden davalının alkol alıp eşine şiddet uyguladığı, bir başka kadınla yaşadığı anlaşılmaktadır. Davalının bu eylemleri nedeniyle davacının kişiliği ve ailenin huzurunun ciddi biçimde tehlikeye düştüğü kanıtlanmıştır.

Bu tehlike devam ettiği sürece davacı kadının ayrı yaşama hakkına sahiptir. Davacımn Türk Medeni Kanununun 170/2. maddesi uyarınca ayrılık karan verilmesi yönünde bir isteği bulunmamaktadır. Öyleyse davacının ayrı yaşamakta haklı olduğunun tespitine karar verilmekle yetinilmesi gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması doğru görülmemiştir.(Y2HD, 07.03.2011, E. 2010/2240, K. 2011/3919.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.